LG 86QNED85A6C 86" 4K webOS 25 TV, 120Hz, Dolby Vision, HDR10, HLG
Manufacturer: LG
ID: 86QNED85A6C.AEU
Choose the version of your product
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
1pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Aspect ratio16:9
Display diagonal2.18 m (86")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)218.44 cm
LED backlightcheckmark
Automatic brightness controlcheckmark
LED backlighting typeMini LED
Motion interpolation technologyMotion Pro
Display technologyQNED evo
Native aspect ratio16:9
HD type4K
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported120 Hz
Native refresh rate120 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power20 W
Audio output channels2.0 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Auto volume levellercheckmark
Number of speakers2
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Composite video out0
Digital audio optical out1
SCART ports quantity0
Composite video in0
PC in (D-Sub)cross
PC Audio incross
Audio (L/R) in0
Audio (L/R) out0
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)checkmark
HDMI version2.1
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Mobile High-Definition Link (MHL)cross
Weight & dimensions
Height1108 mm
Width1928 mm
Depth30.9 mm
Stand width159.2 cm
Width (with stand)1928 mm
Height (with stand)1198 mm
Depth (with stand)370 mm
Weight (without stand)50 kg
Height (without stand)1108 mm
Width (without stand)1928 mm
Depth (without stand)30.9 mm
Weight (with stand)52 kg
Energy management
Power consumption (typical)104 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency classD
AC input frequency50-60 Hz
Power consumption (max)226 W
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours104 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours226 kWh
Networking
Wi-Fi standardsWi-Fi 6
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Browsingcheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight64.6 kg
Package depth228 mm
Package height1215 mm
Package width2090 mm
Package typeBox
TV tuner
Analog signal format systemPAL
Tuner typeAnalog & digital
Number of tuners3 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Management features
Control typeRemote
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Firmware upgradeablecheckmark
Number of OSD languages38
Voice controlcheckmark
Programming period8 day(s)
Picture mute (for radio)checkmark
Firmware upgradeable viaNetwork, USB
Works with Amazon Alexacheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedPower cable
Desktop standcheckmark
E-manualcheckmark
Brand-specific features
Other features
Country of originPoland
Warranty period1 year(s)
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Introduction year2025
Mounting
Maximum weight capacity52 kg
Performance
Noise reductioncheckmark
Game modecheckmark
Video upscalingcheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcheckmark
DVD playercross
USB recordingcheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
ConnectShare (USB)cross
ConnectShare (HDD)cross
AMD FreeSynccheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
High Dynamic Range (HDR) technologyDolby Vision, HDR10, HLG
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Smart TV
Operating system installedWebOS
Timeshiftcheckmark
Operating system version25
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Music appsAmazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
Far-field voice interactioncross
EAN8806096327647
This model operates on the webOS 25 smart platform, providing access to a range of streaming applications and voice control capabilities via the included AI Magic Remote. For motion handling, it is equipped with a native 120 Hz refresh rate panel, supporting up to 144 Hz with Variable Refresh Rate (VRR) for compatible gaming sources. Audio is processed by AI Sound Pro to create a virtual 9.1.2 up-mix from the integrated 2-channel speaker system. Connectivity options include four HDMI 2.1 ports that support features like eARC, along with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 for wireless connections.
Key Features:
  • 86-inch QNED evo MiniLED display with local dimming
  • 4K Ultra HD resolution (3840 x 2160 pixels)
  • Powered by the alpha 8 AI Processor Gen2
  • Supports Dolby Vision, HDR10, and HLG formats
  • Native 120 Hz refresh rate with VRR up to 144 Hz
  • Features Game Mode and ALLM for gaming
  • 2-speaker system with 20 W total audio output
  • Runs webOS 25 with built-in voice control
  • Includes Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 connectivity
  • Equipped with 4 HDMI 2.1 ports and 2 USB ports
  • Compatible with 600 x 400 mm VESA wall mounts