LG 86QNED85A6C 86" 4K webOS 25 TV, 120 Hz, Dolby Vision, HDR10, HLG
Tillverkare: LG
ID: 86QNED85A6C.AEU
Välj modell
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
1st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal2,18 m (86")
Upplösning3840 x 2160 pixels
Diagonal skärmstorlek218.44 cm
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Automatisk ljusstyrkacheckmark
Typ av LED-bakgrundsbelysningMini-LED
Rörelse-interpoleringsteknikMotion Pro
SkärmtypQNED evo
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K
SkärmformPlatt
Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds120 hz
Standard uppdateringsfrekvens120 hz
Audio
Inbyggd ljuddekoderDolby Atmos
Uteffekt (RMS)20 W
Ljudutgångskanaler2.0 kanaler
Inbyggda högtalarecheckmark
Automatisk volymjusteringcheckmark
Antal talare2
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar2
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
Kompositvideo ut0
Digital optisk utgång för ljud1
Antal SCART-kontakter0
Ingående kompositvideo0
PC-In (D-Sub)cross
PC-ljud incross
Ljudingång (vänster och höger)0
Antal ljudutgångar vänster/höger0
Antal HDMI-portar4
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDMI-version2.1
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Mobile High-Definition Link (MHL)cross
Vikt & dimension
Höjd1108 mm
Bredd1928 mm
Djup30,9 mm
Stativ, bredd159,2 cm
Bredd (med stativ)1928 mm
Höjd (med stativ)1198 mm
Djup (med stativ)370 mm
Vikt (utan stativ)50 kg
Höjd (utan stativ)1108 mm
Bredd (utan stativ)1928 mm
Djup (utan stativ)30,9 mm
Vikt (med stativ)52 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)104 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
EnergiklassD
Växelström Frekvens50-60 hz
Strömförbrukning (max)226 W
Energieffektivitetsklass (SDR)D
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar104 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar226 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarderWi-Fi 6
Bluetooth-version5.3
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Bläddrarcheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Webbläsarecheckmark
Förpackning
Vikt inkl. förpackning64,6 kg
Låddjup228 mm
Höjd1215 mm
Förpackningens bredd2090 mm
FörpackningstypLåda
TV-tuner
Analogt signalformatsystemPAL
Typ av tunerAnalog och digital
Antal mottagare3 tuners
Digitalt signalformatsystemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Management features
KontrolltypPå distans
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
Firmware kan uppgraderascheckmark
Antal OSD språk38
Röststyrningcheckmark
Programmerbart tidsintervall8 dagar
Bildavstängning (för radio)checkmark
Inbyggd programvara uppgraderas viaNätverk, USB
Fungerar med Amazon Alexacheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadPower cable
Skrivbordsstativcheckmark
E-handbokcheckmark
Specialegenskaper
Övriga egenskaper
UrsprungslandPolen
Garantiperiod1 År
Design
Produktens färgSvart
Gränsssnitt för panelmontering600 x 400 mm
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Introducerades år2025
Montering
Maxvikt52 kg
Prestanda
Ljuddämpningcheckmark
Spellägecheckmark
Videouppskalningcheckmark
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcheckmark
DVD-spelarecross
Inspelning via USBcheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
ConnectShare (USB)cross
ConnectShare (HDD)cross
AMD FreeSynccheckmark
checkmark
HDR-teknik (High Dynamic Range)Dolby Vision, HDR10, HLG
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Smart-TV
Installerat operativsystemWebOS
Timeshift-funktioncheckmark
Operativsystemversion4
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
HbbTVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
MusikapparAmazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
Röstinteraktion (fjärrfält)cross
EAN8806096327647
Skärmen har en inbyggd uppdateringsfrekvens på 120 Hz, med stöd för variabel uppdateringsfrekvens (VRR) upp till 144 Hz, vilket ger jämn rörelsehantering vid sport, filmer och spel. Operativsystemet webOS 25 ger tillgång till ett brett utbud av streamingtjänster och appar, som navigeras med den medföljande AI Magic Remote med röststyrning. Ljudsystemet har en total uteffekt på 20 W och använder AI Sound Pro för att skapa ett virtuellt 9.1.2-kanals surroundljud. För anslutning av externa enheter finns fyra HDMI 2.1-portar som stöder eARC, samt Wi-Fi 6 och Bluetooth 5.3 för trådlös anslutning.
Nyckelfunktioner:
  • Skärm: 86 tum (218 cm) QNED evo MiniLED med lokal dimning
  • Upplösning: 4K (3840 x 2160 pixlar)
  • Processor: alpha 8 AI Processor Gen2 med AI Super Upscaling
  • Uppdateringsfrekvens: 120 Hz (upp till 144 Hz med VRR)
  • HDR-stöd: Dolby Vision, HDR10, HLG
  • Ljud: 20 W, 2.0 kanaler, AI Sound Pro med Dolby Atmos-bearbetning
  • Smart TV: webOS 25 med röststyrning
  • Anslutningar: 4x HDMI 2.1, 2x USB 2.0, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3
  • Spelfunktioner: Spelläge, ALLM, VRR
  • Montering: VESA-kompatibel (600 x 400 mm)