Philips 43PFS5500/12 43" Full HD LED TV, 60Hz, HDR10+
Manufacturer: PHILIPS
ID: 43PFS5500/12
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
24pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Aspect ratio16:9
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal (metric)108 cm
Supported graphics resolutions640 x 480 (VGA), 1366 x 768, 1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes576p, 720p, 1080p
LED backlightcheckmark
LED backlighting typeLED
Motion interpolation frequency60 Hz
Display technologyLCD
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz
Native refresh rate60 Hz
Audio
Audio decodersDolby Audio
RMS rated power16 W
Audio output channels2.0 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Number of speakers2
Enhanced Audio Return Channel (eARC)cross
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Headphone outputs1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
HDMI ports quantity2
Common interface (CI)cross
HDMI version2.0
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)cross
Audio Return Channel (ARC)checkmark
HDCP version2.3
Weight & dimensions
Height564 mm
Width956 mm
Depth87 mm
Stand width75.3 cm
Width (with stand)956 mm
Height (with stand)584 mm
Depth (with stand)218 mm
Weight (without stand)6.1 kg
Height (without stand)564 mm
Width (without stand)956 mm
Depth (without stand)87 mm
Weight (with stand)6100 g
Energy management
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency classE
Power consumption (sleep)2 W
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)41 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours41 kWh
Networking
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcross
Wi-Ficross
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Packaging data
Package weight13000 kg
Package depth133 mm
Package height650 mm
Package width1045 mm
TV tuner
Tuner typeDigital
Number of tuners3 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Management features
Control typeRemote
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
Sleep timercheckmark
On/Off timercross
Auto power offcheckmark
ECO modecheckmark
Voice controlcross
Programming period7 day(s)
Picture mute (for radio)checkmark
Works with the Google Assistantcross
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeStandard
Desktop standcheckmark
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 100 mm