Samsung UE43U8092FUXXH 43" 4K LED Tizen TV, 50Hz, HDR10+
Manufacturer: SAMSUNG
ID: UE43U8092FUXXH
Choose the version of your product
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
40+pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Aspect ratio16:9
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)108 cm
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Supported video modes2160p
Automatic brightness controlcheckmark
LED backlighting typeLED
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Native refresh rate50 Hz
Audio
RMS rated power20 W
Audio output channels2.0 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Number of speakers2
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
Audio pre-selection descriptorcheckmark
Adaptive soundcheckmark
Object Tracking Sound+ (OTS+)checkmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity1
HDMI ports quantity3
Common interface (CI)checkmark
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common interface Plus (CI+) version1.4
Weight & dimensions
Height558.8 mm
Depth76.3 mm
Stand width61.3 cm
Width (with stand)957.8 mm
Height (with stand)609 mm
Depth (with stand)157 mm
Stand depth15.7 cm
Weight (without stand)6.4 kg
Height (without stand)558.8 mm
Width (without stand)957.8 mm
Depth (without stand)76.3 mm
Weight (with stand)6.6 kg
Energy management
Power consumption (typical)52 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
Energy efficiency classG
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (max)110 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours52 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours102 kWh
Networking
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight9 kg
Package depth118 mm
Package height635 mm
Package width1065 mm
Manualcheckmark
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
Control typeRemote
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercross
Auto power offcheckmark
On Screen Display (OSD) languagesMulti
Number of OSD languages27
Voice controlcheckmark
Voice guidecheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Works with Samsung Bixbycheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeTM2240A
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)4K Upscaling, Q-Symphony, Samsung Knox
Other features
Annual energy consumption151 kWh
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
Stand colourBlack
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeLegs stand
Bezel type3 Bezel-less
Introduction year2025
Performance
Plug and Playcheckmark
Game modecheckmark
Ambient light sensorcross
Local dimmingcross
DVD playercross
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Eco sensorcheckmark
SmartThings app supportcheckmark
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologyUHD Dimming
Smart TV
Operating system installedTizen
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Video appsSamsung TV Plus
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.4
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
Sound mirroringcheckmark
EAN8806097068556
The Samsung UE43U8092FUXXH is a 43-inch television equipped with an LED panel that produces a 4K Ultra HD (3840 x 2160) resolution. Its picture quality is managed by the Crystal Processor 4K, which works to optimize color and contrast for a range of content. The display supports multiple high dynamic range formats, including HDR10, HDR10+, and HLG, enhancing detail in both bright and dark scenes. Motion handling is addressed by Motion Xcelerator technology on the 50 Hz native refresh rate panel.
Key Features:
  • 43-inch 4K Ultra HD (3840 x 2160) LED display
  • Crystal Processor 4K picture engine
  • Support for HDR10, HDR10+, and HLG formats
  • Motion Xcelerator for motion smoothing
  • Tizen smart TV operating system with voice control
  • 20 W 2-channel speaker system with eARC support
  • Three HDMI ports and one USB 2.0 port
  • Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.3 wireless connectivity
  • Game Mode for optimized gaming performance
  • VESA wall mount interface (200 x 200 mm)