Samsung UE43U8092FUXXH 43" 4K LED Tizen TV, 50 Hz, HDR10+
Tillverkare: SAMSUNG
ID: UE43U8092FUXXH
Välj modell
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
40+st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal109,2 cm (43")
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Diagonal skärmstorlek108 cm
Grafikupplösningar som stöds3840 x 2160
Videolägen som stöds2160p
Automatisk ljusstyrkacheckmark
Typ av LED-bakgrundsbelysningLED
Rörelse-interpoleringsteknikMotion Xcelerator
SkärmtypLED
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
SkärmformPlatt
Standard uppdateringsfrekvens50 hz
Audio
Uteffekt (RMS)20 W
Ljudutgångskanaler2.0 kanaler
Inbyggda högtalarecheckmark
Antal talare2
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
Deskriptor för förhandsval av ljudcheckmark
Anpassningsbart ljudcheckmark
OTS+ (Object Tracking Sound+)checkmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar1
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
PC-In (D-Sub)cross
Antal RF-ingångar1
Antal HDMI-portar3
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common Interface Plus (CI+)-version1.4
Vikt & dimension
Höjd558,8 mm
Djup76,3 mm
Stativ, bredd61.3 cm
Bredd (med stativ)957,8 mm
Höjd (med stativ)609 mm
Djup (med stativ)157 mm
Stativ, djup15,7 cm
Vikt (utan stativ)6,4 kg
Höjd (utan stativ)558,8 mm
Bredd (utan stativ)957,8 mm
Djup (utan stativ)76,3 mm
Vikt (med stativ)6,6 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)52 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Energisparlägecheckmark
EnergiklassG
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning220 - 240 V
Strömförbrukning (max)110 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)G
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar52 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar102 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarderWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth-version5.3
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Webbläsarecheckmark
Förpackning
Vikt inkl. förpackning9 kg
Låddjup118 mm
Höjd635 mm
Förpackningens bredd1065 mm
Bruksanvisningcheckmark
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Digitalt signalformatsystemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
KontrolltypFjärr
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercross
Automatisk avstängningcheckmark
OSD-språkMulti
Antal OSD språk27
Röststyrningcheckmark
Röstguidecheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Fungerar med Samsung Bixbycheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC
Typ av fjärrkontrollTM2240A
Skrivbordsstativcheckmark
Specialegenskaper
Samsung-teknik (AV/TV)4K Upscaling, Q-Symphony, Samsung Knox
Övriga egenskaper
Årlig energiförbrukning151 kWh
Design
Produktens färgSvart
Gränsssnitt för panelmontering200 x 200 mm
Färg på stativetSvart
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Typ av stativBenstativ
Typ av metallring3 Bezel-less
Introducerades år2025
Prestanda
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Spellägecheckmark
Ljussensorcross
Lokal nedtoningcross
DVD-spelarecross
BildbehandlingsteknikSamsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast
checkmark
HDR-teknik (High Dynamic Range)Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Ekosensorcheckmark
Stöd för appen SmartThingscheckmark
SpelfunktionerAutomatiskt låglatensläge (ALLM), HGiG, Variabel uppdateringsfrekvens (VRR)
AI-uppskalningcheckmark
Bakgrundsbelysningsteknik med dimmerfunktionUHD Dimming
Smart-TV
Installerat operativsystemTizen
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
HbbTVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
VideoapparSamsung TV Plus
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)-version2.0.4
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
Ljudspeglingcheckmark
EAN8806097068556
Denna 43-tums TV har en LED-panel med 4K Ultra HD-upplösning (3840 x 2160 pixlar) för en detaljerad bild. Bildbehandlingen hanteras av en Crystal Processor 4K som arbetar för att optimera färgåtergivning och kontrast. TV:n stödjer flera HDR-format, inklusive HDR10, HDR10+ och HLG, vilket ger ett utökat dynamiskt omfång i kompatibelt material. För att jämna ut rörelser i snabba scener används Motion Xcelerator-teknik, baserad på panelens uppdateringsfrekvens på 50 Hz.
Som smart-TV används operativsystemet Tizen, vilket ger tillgång till ett brett utbud av streamingtjänster och applikationer via inbyggt Wi-Fi eller Ethernet. Modellen är utrustad med Bluetooth 5.3 för trådlös anslutning av externa enheter som hörlurar eller högtalare. För fysiska anslutningar finns tre HDMI-portar och en USB-port, vilket möjliggör anslutning av spelkonsoler och mediaspelare. Ljudsystemet består av två högtalare med en total effekt på 20 W och stöd för eARC via HDMI för en förenklad ljudanslutning.
Nyckelfunktioner:
  • Skärm på 43 tum (108 cm) med LED-teknik
  • Upplösning i 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixlar)
  • Bildprocessor av typen Crystal Processor 4K
  • Stöd för HDR-formaten HDR10, HDR10+ och HLG
  • Ljudsystem med 20 W uteffekt och eARC-funktion
  • Smart TV-plattform baserad på Tizen OS
  • Anslutningar med 3 HDMI och 1 USB
  • Trådlös anslutning via Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3
  • Optimerat spelläge för minskad fördröjning
  • Kan väggmonteras med VESA-fäste 200 x 200 mm