AOC C27G4ZXU 27" Full HD, Fast VA Curved Gaming Monitor
Manufacturer: AOC
ID: C27G4ZXU
Estimated delivery: 20.05 - 21.05
26pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: Closed About this store
Display
Contrast ratio (typical)4000:1
Horizontal scan range30 - 320 kHz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Vertical scan range48 - 280 Hz
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal (metric)68.5 cm
Touchscreencross
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate280 Hz
Display technologyLED
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Pixel density81.59 ppi
Panel typeFast VA
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
sRGB coverage (typical)124.2%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)300 cd/m²
DCI-P3 coverage92.4%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Colour gamut standardsRGB
Response time (MPRT)0.3 ms
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Headphone outputs1
AC (power) incheckmark
HDMI ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcross
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
Weight & dimensions
Width (with stand)611.5 mm
Height (with stand)515.8 mm
Depth (with stand)227.6 mm
Weight (without stand)4.12 kg
Height (without stand)367.6 mm
Width (without stand)611.5 mm
Depth (without stand)78.7 mm
Weight (with stand)6.06 kg
Energy management
Power consumption (typical)30 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Input current1.5 A
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)74 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours31 kWh
Operational conditions
Operating altitude0 - 5000 m
Operating relative humidity (H-H)10 - 85%
Storage temperature (T-T)-25 - 55 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 93%
Non-operating altitude0 - 12192 m
Packaging data
Package weight9.57 kg
Package depth480 mm
Package height188 mm
Package width840 mm
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-28 - 28°
Tilt angle range-3 - 21°
Pivotcross
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Number of OSD languages19
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)13 cm
Packaging content
Cables includedAC, HDMI, DisplayPort, USB
Stand includedcheckmark
Other features
CertificationWEEE, REACH compliant, RoHs compliant, CB, TUV-Bauart-Mark, ISO 9241-307,EAC, FCC
Brand specific technologiesCrosshair
Bezel thickness typeFrameless
Low input lagcheckmark
FPS countercheckmark
Shadow controlcheckmark
Dial pointcheckmark
Motion blur reductioncheckmark
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE
Design
Product colourBlack
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Front bezel colourBlack
Frameless designcheckmark
Performance
Game modecheckmark
Fast chargingcheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
AMD FreeSync refresh rate range48 - 280 Hz
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN4038986181488
Warranty3 years
Key Features:
  • 27-inch Full HD (1920x1080) display
  • Curved Fast VA panel
  • 280 Hz maximum refresh rate
  • 1 ms (GtG) response time
  • 300 cd/m² brightness and 4000:1 contrast ratio
  • HDR 10 support with 124.2% sRGB coverage