AOC C27G4ZXU 27" Full HD, Fast VA curved gamingskärm
Tillverkare: AOC
ID: C27G4ZXU
Beräknad leverans: 20.05 - 21.05
26st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Kontrastförhållande (medel)4000:1
Horisontellt sökområde30 - 320 kHz
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 280 hz
Bildstorlek horisontalt59,8 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning1920 x 1080 pixlar
Diagonal skärmstorlek68,5 cm
Pekskärmcross
Kontrastförhållande (dynamisk)80000000:1
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens280 hz
SkärmtypLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typFull HD
Pixeltäthet81,59 ppi
PaneltypFast VA
SkärmformKonkav skärm
Antal färger16,7 miljoner färger
sRGB-täckning (typisk)124,2%
checkmark
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning92,4%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
Bildskärmens krökning1500R
FärgområdesstandardsRGB
Responstid (MPRT)0,3 ms
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Strömingångcheckmark
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcross
Antal Displayportar1
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Typ av USB-port uppströmsUSB Typ B
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms4
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)611,5 mm
Höjd (med stativ)515,8 mm
Djup (med stativ)227,6 mm
Vikt (utan stativ)4,12 kg
Höjd (utan stativ)367,6 mm
Bredd (utan stativ)611,5 mm
Djup (utan stativ)78,7 mm
Vikt (med stativ)6,06 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)30 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Ingående ström1.5 A
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Strömförbrukning (max)74 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar21 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar31 kWh
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 5000 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet10 - 85%
Temperaturintervall (förvaring)-25 - 55 ° C
Temperatur vid drift0 - 40 ° C
Fuktighet (förvaring)5 - 93%
Höjd över havet i avstängt läge0 - 12192 m
Förpackning
Vikt inkl. förpackning9,57 kg
Låddjup480 mm
Höjd188 mm
Förpackningens bredd840 mm
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-28 - 28°
Lutningsvinkel-3 - 21°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk19
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)13 cm
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, HDMI, DisplayPort, USB
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
CertifieringWEEE, REACH compliant, RoHs compliant, CB, TUV-Bauart-Mark, ISO 9241-307,EAC, FCC
Varumärkesspecifika teknologierCrosshair
Ramens tjocklekstypUtan ram
Låg ingångsfördröjningcheckmark
FPS-räknarecheckmark
Skuggkontrollcheckmark
Dial point (sikte)checkmark
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Garantiperiod3 År
Certifikat för överensstämmelseCE
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Främre infattningSvart
Ramlös designcheckmark
Prestanda
Spellägecheckmark
Snabb laddningcheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
AMD FreeSync-uppdateringsfrekvens, intervall48 - 280 hz
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Multimedia
Uteffekt (RMS)4 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Hållbarhet
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN4038986181488
Garanti3 år
AOC C27G4ZXU är en 27-tums välvd gamingskärm konstruerad för responsiv prestanda i snabba spel. Med en maximal uppdateringsfrekvens på 280 Hz och en svarstid på 1 ms (GtG) minimeras rörelseoskärpa och fördröjning, vilket är anpassat för tävlingsinriktat spelande. Skärmens Fast VA-panel levererar ett kontrastförhållande på 4000:1 och breda betraktningsvinklar på 178 grader, vilket bidrar till en konsekvent bildkvalitet från olika positioner. FHD-upplösningen (1920x1080) på den 27 tum stora ytan stöder HDR10 för ett utökat dynamiskt omfång i kompatibelt innehåll.
Skärmen är utrustad med två HDMI 2.0-portar, en DisplayPort 1.4-port samt en inbyggd USB 3.2-hubb med fyra nedströmsportar för anslutning av kringutrustning. Det medföljande stativet erbjuder ergonomiska justeringar för höjd (130 mm), vridning (±28°) och lutning (-3° till 21°). För att minska ansträngningen för ögonen under längre sessioner används flimmerfri WLED-bakbelysning och ett läge för lågt blått ljus. AMD FreeSync Premium-tekniken synkroniserar skärmens uppdateringsfrekvens med kompatibla grafikkort för att motverka screen tearing.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums välvd skärm med 1920x1080 upplösning
  • Fast VA-panel med 16:9 bildförhållande
  • 280 Hz maximal uppdateringsfrekvens och 1 ms GtG svarstid
  • Ljusstyrka på 300 cd/m² och 4000:1 i kontrastförhållande
  • 124.2% sRGB-färgtäckning och stöd för HDR10