Philips Evnia 5000 27M2C5200W/00 27" Full HD, Fast VA HDR10, 280Hz Curved Gaming Monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 27M2C5200W/00
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
21pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Contrast ratio (typical)4000:1
Horizontal scan range30 - 320 kHz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Vertical scan range48 - 240 Hz
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time0.3 ms
Colour depth10 bit
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display diagonal (metric)68.5 cm
Display panel size27 inch/68.5 cm
Touchscreencross
Display sRGBcheckmark
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate280 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Pixel density81.68 ppi
Colour gamut92%
Panel typeFast VA
Screen shapeCurved
DDC/CIcheckmark
Display number of colours1.07 billion colours
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Surface hardness3H
sRGB coverage (typical)121%
Adobe RGB coverage105%
NTSC coverage (typical)108%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)300 cd/m²
DCI-P3 coverage92%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Colour gamut standardsRGB
Ports & interfaces
Headphone outputs1
HDMI ports quantity2
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity1
HDCP version2.2
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcross
Weight & dimensions
Width (with stand)611 mm
Height (with stand)528 mm
Depth (with stand)247 mm
Weight (without stand)3.97 kg
Height (without stand)369 mm
Width (without stand)611 mm
Depth (without stand)90 mm
Weight (with stand)5.79 kg
Energy management
Power consumption (typical)22.4 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)E
Operational conditions
Operating altitude0 - 3658 m
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Non-operating altitude0 - 12192 m
Packaging data
Package weight9.15 kg
Package depth188 mm
Package height480 mm
Package width785 mm
Ergonomics
Plug and Playcheckmark
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorsOperation, Stand-by
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 20°
Pivotcross
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Number of OSD languages21
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)13 cm
Packaging content
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Manualcheckmark
Stand includedcheckmark
Other features
User controlsPower On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Mean time between failures (MTBF)30000 h
Monitor sync input signalSeparate Sync
Compatible operating systemsDDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10
Picture enhancementSmartImage game
Delta E2
LowBlue modecheckmark
checkmark
Exterior finish typeTextured
Philips SmartUniformity93 - 105%
Low input lagcheckmark
Compliance certificatesCB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, TÜV mark, UKCA
Design
Product colourGrey
Market positioningGaming
Detachable standcross
Colour nameDark slate
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
Component video syncSeparate Sync
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
Multimedia
Built-in speaker(s)cross
Built-in cameracross
Recycling data
Recyclable packaging material100%
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN8712581805913
Warranty3 years
The Philips Evnia 5000 27M2C5200W/00 is a 27-inch gaming monitor designed for high-speed performance. Its Full HD (1920 x 1080) Fast VA panel provides a 4000:1 typical contrast ratio for deep black levels. Engineered for competitive play, the display achieves a 280 Hz maximum refresh rate for fluid motion, paired with a 0.3 ms response time to reduce motion blur. The screen maintains a typical brightness of 300 cd/m² for clarity in various lighting conditions.
Connectivity options include two HDMI 2.0 ports, one DisplayPort 1.4, and a headphone output. The stand provides significant ergonomic adjustment, offering 130 mm of height travel, tilt, and swivel functionality. For alternative setups, the monitor is compatible with a 100 x 100 mm VESA mounting interface. This model has an E-class energy efficiency rating for SDR content.
Key Features:
  • 27-inch Full HD (1920 x 1080) curved display
  • Fast VA panel with a 4000:1 typical contrast ratio
  • 280 Hz maximum refresh rate
  • 0.3 ms response time
  • AMD FreeSync adaptive synchronization
  • 121% sRGB colour gamut and HDR10 support
  • Features two HDMI 2.0 ports and one DisplayPort 1.4 port
  • Height, tilt, and swivel adjustable stand
  • Incorporates flicker-free and low blue light technologies
  • Compatible with 100 x 100 mm VESA mounts