Philips Evnia 5000 27M2C5200W/00 27" Full HD, Fast VA, HDR10, 280Hz curved gamingskärm
Tillverkare: PHILIPS
ID: 27M2C5200W/00
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
21st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,3114 x 0,3114 mm
Kontrastförhållande (medel)4000:1
Horisontellt sökområde30 - 320 kHz
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 240 hz
Bildstorlek horisontalt59,8 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)0,3 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning1920 x 1080 pixlar
Diagonal skärmstorlek68,5 cm
Panelstorlek27 inch/68.5 cm
Pekskärmcross
sRGBcheckmark
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens280 hz
SkärmtypLCD
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typFull HD
Pixeltäthet81,68 ppi
Färgomfång92%
PaneltypFast VA
SkärmformBöjt
DDC/CIcheckmark
Antal färger1,07 miljarder färger
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeMega Infinity DCR
checkmark
sRGB-täckning (typisk)121%
Adobe RGB-täckning105%
NTSC-täckning (typisk)108%
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning92%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
Bildskärmens krökning1500R
FärgområdesstandardsRGB
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
HDCP-version2.2
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcross
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)611 mm
Höjd (med stativ)528 mm
Djup (med stativ)247 mm
Vikt (utan stativ)3,97 kg
Höjd (utan stativ)369 mm
Bredd (utan stativ)611 mm
Djup (utan stativ)90 mm
Vikt (med stativ)5,79 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)22,4 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 3658 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet20 - 80%
Temperaturintervall (förvaring)-20 - 60 ° C
Temperatur vid drift0 - 40 ° C
Höjd över havet i avstängt läge0 - 12192 m
Förpackning
Vikt inkl. förpackning9,15 kg
Låddjup188 mm
Höjd480 mm
Förpackningens bredd785 mm
Ergonomi
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Produktvikt (oz)checkmark
LED-indikatorerDriftindikator, Stand-by
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-30 - 30°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk21
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)13 cm
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, DisplayPort, HDMI
Bruksanvisningcheckmark
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
AnvändarkontrollerPower On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Medeltid mellan fel (MTBF)30000 h
Ingående synksignal för monitorSeparat synk
Kompatibla operativsystemDDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10
BildförbättringSmartImage game
Delta E2
LowBlue-lägecheckmark
Lättläst lägecheckmark
Med textur
Philips SmartUniformity93 - 105%
Låg ingångsfördröjningcheckmark
Design
Produktens färgGrå
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcross
FärgnamnDark slate
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Komponent-video-syncSeparat synk
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
Återvinningsbart förpackningsmaterial100%
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN8712581805913
Garanti3 år
Philips Evnia 5000 27M2C5200W/00 är en gamingskärm byggd för hög prestanda. Den 27 tum stora skärmen har en Fast VA-panel med FHD-upplösning (1920 x 1080 pixlar) och ett kontrastförhållande på 4000:1. För spel med snabba rörelser erbjuder den en uppdateringsfrekvens på 280 Hz och en responstid på 0.3 ms, vilket bidrar till en skarp och följsam bild utan rörelseoskärpa. Skärmens typiska ljusstyrka ligger på 300 cd/m², vilket är tillräckligt för användning i de flesta inomhusmiljöer. Bildförhållandet är standard 16:9 och panelen har en antireflexbehandlad yta för att minimera störande reflektioner.
För anslutning finns två HDMI 2.0-portar, en DisplayPort 1.4-port och ett hörlursuttag. Det medföljande stativet erbjuder goda ergonomiska justeringsmöjligheter, inklusive höjdjustering upp till 130 mm, lutning mellan -5 och 20 grader samt vridning i sidled upp till 30 grader. Om man föredrar en annan monteringslösning är skärmen kompatibel med VESA-fästen på 100 x 100 mm. Skärmen har energiklass E för SDR-innehåll, med en typisk strömförbrukning på 22.4 W under drift.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums böjd skärm med FHD-upplösning (1920 x 1080)
  • Fast VA-panel med 4000:1 i kontrastförhållande
  • 280 Hz uppdateringsfrekvens för följsam bildåtergivning
  • 0.3 ms responstid minimerar rörelseoskärpa
  • Stöd för Adaptive Sync för en spelupplevelse utan tearing
  • HDR10-kompatibel för utökat dynamiskt omfång
  • 121 % sRGB-färgtäckning och 10-bitars färgdjup
  • Justerbar i höjdled, vridning och lutning för optimal ergonomi
  • Anslutningar via HDMI 2.0 och DisplayPort 1.4
  • Kompatibel med 100 x 100 mm VESA-fästen