Philips Evnia 32M2C5500W/00 32" QHD, VA 240Hz Curved Gaming Monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 32M2C5500W/00
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
2pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Pixel pitch0.2724 x 0.2724 mm
Contrast ratio (typical)4000:1
Horizontal scan range30 - 255 kHz
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Vertical scan range48 - 144 Hz
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Display diagonal80 cm (31.5")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display diagonal (metric)80 cm
Display panel size31.5 inch/80 cm
Touchscreencross
Display sRGBcheckmark
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate240 Hz
Display technologyLCD
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Pixel density93.24 ppi
Colour gamut100%
Panel typeVA
Screen shapeCurved
DDC/CIcheckmark
Display number of colours16.7 million colours
Surface hardness3H
Haze rate25%
sRGB coverage (typical)122%
NTSC coverage (typical)100%
Response time (fast)0.5 ms
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)500 cd/m²
DCI-P3 coverage92%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Colour gamut standardsRGB
Response time (MPRT)0.5 ms
Ports & interfaces
Audio outputYes
HDMI ports quantity2
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity2
HDCP version2.2
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Weight & dimensions
Width (with stand)700 mm
Height (with stand)601 mm
Depth (with stand)320 mm
Weight (without stand)6.5 kg
Height (without stand)426 mm
Width (without stand)700 mm
Depth (without stand)131 mm
Weight (with stand)8.35 kg
Energy management
Power consumption (typical)39.36 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours65 kWh
Operational conditions
Operating altitude0 - 3658 m
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Non-operating altitude0 - 12192 m
Packaging data
Package weight11.1 kg
Package depth226 mm
Package height527 mm
Package width900 mm
Ergonomics
Plug and Playcheckmark
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorsOperation, Stand-by
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 20°
Pivotcross
On Screen Display (OSD)checkmark
Picture-in-Picturecheckmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)13 cm
Packaging content
Manualcheckmark
Stand includedcheckmark
Other features
User controlsPower On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Mean time between failures (MTBF)50 h
Monitor sync input signalSeparate Sync
Compatible operating systemsDDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10/8.1/8/7
Picture enhancementSmartImage game
Regulatory ApprovalsCB; CE Mark; FCC Class B; ICES-003; CCC; CECP; CEL
MultiView2 x devices; PIP/PBP mode
Delta E2
LowBlue modecheckmark
checkmark
Exterior finish typeTextured
Philips SmartUniformity93 - 105%
Picture-by-Picture (PbP)checkmark
Low input lagcheckmark
Design
Product colourBlack
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Performance
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
Component video syncSeparate Sync
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
Multimedia
Built-in speaker(s)cross
Built-in cameracross
Recycling data
Recyclable packaging material100%
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN8712581799564
Warranty3 years
The Philips Evnia 32M2C5500W/00 is a 32-inch curved gaming monitor with a Quad HD (2560 x 1440) resolution. Its VA panel provides a 4000:1 static contrast ratio, contributing to deeper black levels in images. For motion handling, it features a 240 Hz refresh rate paired with a 1 ms response time, designed to reduce motion blur during fast-paced gameplay. This model supports AMD FreeSync Premium Pro technology to synchronize the refresh rate with compatible graphics cards, which mitigates screen tearing.
Connectivity is handled by two HDMI 2.0 ports, two DisplayPort 1.4 ports, and an integrated USB 3.2 hub with four downstream ports for peripherals. The stand allows for ergonomic adjustments, including height, tilt, and swivel. The monitor is also compatible with 100 x 100 mm VESA mounts for alternative mounting solutions. It is certified for DisplayHDR 400, which enhances brightness and contrast in supported content, and incorporates flicker-free and low blue light technologies to reduce potential eye strain.
Key Features:
  • 32-inch Quad HD (2560 x 1440) curved display
  • VA panel with a 16:9 aspect ratio
  • 240 Hz maximum refresh rate and 1 ms response time
  • 500 cd/m² typical brightness and a 4000:1 contrast ratio
  • DisplayHDR 400 certified with 122% sRGB coverage