Supermicro SuperServer SYS-5019A-12TN4
Manufacturer: SUPERMICRO
ID: SYS-5019A-12TN4
Estimated delivery: 13.06 - 18.06
Supplier dispatch ETA: 11.06.2026
Select your store
Supplier dispatch ETA: 11.06.2026 Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Supplier dispatch ETA: 11.06.2026 Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Price development
Processor
Motherboard chipsetIntel SoC
Processor familyIntel
Processor socketBGA 1310
Built-in processorcross
Memory
Maximum internal memory64 GB
ECCcheckmark
Number of DIMM slots4
Non-ECCcheckmark
Memory voltage1.2 V
Supported DIMM module capacities4GB, 8GB, 16GB
Supported memory typesDDR4
Supported UDIMM clock speeds1600,1866,2133,2400 MHz
Maximum UDIMM memory64 GB
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports4
VGA (D-Sub) ports quantity1
IPMI LAN (RJ-45) portcheckmark
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Weight & dimensions
Weight3.62 kg
Height43 mm
Width437 mm
Depth249 mm
Energy management
Power supply200 W
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
DC output current (+5 V)8 A
DC output current (+12 V)16 A
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)8 - 90%
Storage temperature (T-T)-40 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%