Ubiquiti POE-24-12W
Manufacturer: UBIQUITI NETWORKS
ID: POE-24-12W
Estimated delivery: 23.05 - 26.05
37pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: Closed (Ascension Day) About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: Closed About this store
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Weight & dimensions
Weight92 g
Height87 mm
Width44 mm
Depth29 mm
Energy management
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Power over Ethernet (PoE) voltage24 V
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)35 - 95%
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)32 - 104 °F
Networking
Power over Ethernet (PoE)checkmark
Certificates
CertificationCE, FCC, IC, UL
Packaging content
Number of products included1 pc(s)
Logistics data
Harmonized System (HS) code85044090
EAN0810354022982
Warranty2 years
Source: Icecat.biz
Device Protection
Convenient Wall-Mounting
The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
Seamless airGateway™ Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway™ to bridge airMAX® connections to Wi-Fi at customer locations.