Philips Evnia 27M2N3800A/00 27" 4K UHD, IPS, 320Hz Gaming Monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 27M2N3800A/00
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
10pcs available at remote stock
Display
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Contrast ratio (typical)1000:1
Horizontal scan range30 - 360 kHz
Aspect ratio16:9
Vertical scan range48 - 320 Hz
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)68.5 cm
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160
Touchscreencross
Display sRGBcheckmark
SmartResponse0.5 ms
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate320 Hz
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Pixel density163 ppi
Panel typeIPS
Screen shapeFlat
DDC/CIcheckmark
Display number of colours1.07 billion colours
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Surface hardness3H
Haze rate25%
sRGB coverage (typical)130%
Adobe RGB coverage90%
NTSC coverage (typical)110%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (peak)450 cd/m²
Display brightness (typical)350 cd/m²
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Colour gamut standardAdobe RGB, DCI-P3, NTSC, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity1
HDCP version1.4/2.3
Weight & dimensions
Width (with stand)614 mm
Height (with stand)519 mm
Depth (with stand)261 mm
Weight (without stand)3.75 kg
Height (without stand)368 mm
Width (without stand)614 mm
Depth (without stand)85 mm
Weight (with stand)5.6 kg
Energy management
Power consumption (typical)25.65 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Operational conditions
Operating altitude0 - 3658 m
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Packaging data
Package weight8.33 kg
Package depth139 mm
Package height455 mm
Package width730 mm
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorsOperation, Stand-by
Height adjustmentcross
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)checkmark
Picture-in-Picturecheckmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Packaging content
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Other features
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Picture enhancementSmartImage game
MultiView2 Devices
Delta E2
Brand specific technologiesCrosshair
LowBlue modecheckmark
checkmark
Exterior finish typeTextured
Philips SmartUniformity93 - 105%
Picture-by-Picture (PbP)checkmark
(cdm) Software / functionEvnia Precision Center
Low input lagcheckmark
Shadow controlcheckmark
Compliance certificatesRoHS
Design
Product colourGrey
Market positioningGaming
Colour nameGraphite
Performance
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
Component video syncSeparate Sync
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Recycling data
Recyclable packaging material100%
Post-consumer recycled plastic85%
EAN8721038004298
The Philips Evnia 27M2N3800A/00 is a 27-inch flat gaming monitor designed for fast-paced play. It uses an IPS panel with a 4K Ultra HD resolution and a native 16:9 aspect ratio. The monitor features a 320 Hz maximum refresh rate and a 1 ms response time, which maintains visual clarity during rapid movement. It also supports NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync to synchronise with compatible graphics cards and prevent screen tearing.
Key Features:
  • Typical brightness: 350 cd/m²
  • Contrast ratio: 1000:1
  • Pixel density: 163 ppi
  • Audio power: 4 W RMS total output
  • Tilt range: -5° to 20°
  • Mounting interface: 100 x 100 mm VESA
  • Typical power consumption: 25.65 W (SDR Energy Efficiency Class F)