Samsung The Frame QE50LS03FAUXXH 50" 4K QLED Tizen TV, 50Hz, HDR10+
Manufacturer: SAMSUNG
ID: QE50LS03FAUXXH
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
2pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)125 cm
Supported graphics resolutions3840 x 2160
LED backlightcheckmark
LED backlighting typeDual LED
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display technologyQLED
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Native refresh rate50 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)checkmark
Auto volume levellercheckmark
Number of speakers2
Sound modesAdaptive Sound Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
Adaptive soundcheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity3
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)checkmark
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Weight & dimensions
Width1124.1 mm
Depth24.9 mm
Stand width75.7 cm
Width (with stand)1124.1 mm
Height (with stand)679.2 mm
Depth (with stand)227.8 mm
Stand depth22.8 cm
Weight (without stand)11.8 kg
Height (without stand)644.9 mm
Width (without stand)1124.1 mm
Depth (without stand)24.9 mm
Weight (with stand)12.2 kg
Energy management
Power consumption (typical)69 W
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
Energy efficiency classG
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220-240 V
Power consumption (max)120 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours69 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours123 kWh
Networking
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight20.9 kg
Package depth174 mm
Package height775 mm
Package width1251 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Auto channel searchcheckmark
Number of tuners3 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Auto power offcheckmark
Number of OSD languages28
Voice controlcheckmark
Programming period7 day(s)
Voice guidecheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Desktop standcheckmark
Mounting kitcheckmark
Brand-specific features
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
Stand colourBlack
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeLegs stand
Bezel typeVNB (Very Narrow Bezel)
Introduction year2025
Performance
Game modecheckmark
Image gallerycheckmark
Subtitles functioncheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcheckmark
Picture processing technologyNQ4 AI Gen 2 Processor
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Eco sensorcheckmark
SmartThings app supportcheckmark
Tap viewcheckmark
Ambient modecheckmark
Multi Viewcheckmark
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologySupreme UHD Dimming
Smart TV
Operating system installedTizen
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.4
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
Sound mirroringcheckmark
TV initiate mirroringcheckmark
EAN8806097110538
Key Features:
  • Display: 50-inch (127 cm), QLED panel, Dual LED backlighting, native 50 Hz, Motion Xcelerator
  • Resolution: 4K (3840 x 2160 pixels)
  • Picture Processing: NQ4 AI Gen2 Processor, Local Dimming – Yes
  • HDR: Quantum HDR, HDR10+
  • Gaming: Game Mode – Yes
  • Audio: 2 speakers, total output 20 W, audio formats Dolby Atmos, eARC – Yes
  • Smart TV: Tizen, voice control Yes, internet TV Yes, apps – OTT services
  • Wireless: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, Screen mirroring
  • Connections: HDMI (4×), USB (3× 2.0), LAN Yes, optical audio out Yes, headphone out No
  • Energy Efficiency: G, standby consumption 0.5 W
  • Mounting: VESA 200 x 200 mm, stand width 757.4 mm
  • Dimensions (with stand): 1124.1 × 679.2 × 227.8 mm