Philips Evnia 3000 34M2C3500L 34" WQHD, VA, 180Hz, HDR10 Curved Gaming Monitor
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Horizontal scan range | 30 - 255 kHz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Response time | 1 ms |
| Colour depth | 10 bit |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Display diagonal (metric) | 86.36 cm |
| Display panel size | 34 inch/86.36 cm |
| Touchscreen |  |
| Display sRGB |  |
| SmartResponse | 0.5 ms |
| LED backlight |  |
| Backlight type | W-LED |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Display technology | LCD |
| Anti-glare screen |  |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| HD type | Wide Quad HD |
| Pixel density | 109.68 ppi |
| Colour gamut | 105% |
| Panel type | Fast VA |
| Screen shape | Curved |
| DDC/CI |  |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Surface hardness | 3H |
| Haze rate | 25% |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| Adobe RGB coverage | 90% |
| NTSC coverage (typical) | 105% |
| High Dynamic Range (HDR) supported |  |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| DCI-P3 coverage | 94% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Ports & interfaces | |
| Audio output | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI |  |
| HDCP |  |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDCP version | 2.2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out |  |
| Built-in USB hub |  |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 808 mm |
| Height (with stand) | 464 mm |
| Depth (with stand) | 251 mm |
| Weight (without stand) | 6.5 kg |
| Height (without stand) | 369 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Depth (without stand) | 69 mm |
| Weight (with stand) | 7.33 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 60 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.47 kg |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package width | 930 mm |
| Ergonomics | |
| Plug and Play |  |
| Cable lock slot |  |
| LED indicators | Stand-by, Operation |
| Height adjustment |  |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot |  |
| On Screen Display (OSD) |  |
| Picture-in-Picture |  |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling |  |
| Number of OSD languages | 21 |
| Tilt adjustment |  |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting |  |
| Packaging content | |
| Cables included | DisplayPort, AC, HDMI |
| Manual |  |
| Stand included |  |
| Other features | |
| User controls | Power On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Monitor sync input signal | Separate Sync |
| Compatible operating systems | DDC/CI; Mac OS X; sRGB; Windows 11/10 |
| Picture enhancement | SmartImage game |
| MultiView | 2 x Devices; PIP/PBP mode |
| Delta E | 2 |
| LowBlue mode |  |
| Exterior finish type | Textured |
| Philips SmartUniformity | 93 - 105% |
| Picture-by-Picture (PbP) |  |
| Low input lag |  |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Detachable stand |  |
| Colour name | Charcoal |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC |  |
| AMD FreeSync |  |
| Flicker-free technology |  |
| Low Blue Light technology |  |
| Component video sync | Separate Sync |
| VESA Adaptive Sync support |  |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) |  |
| Built-in camera |  |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | PVC/BFR, Mercury |
| EAN | 8721038001945 |
| Warranty | 3 years |
The Philips Evnia 3000 is a 34-inch gaming monitor built around a VA panel with a WQHD resolution of 3440 x 1440. This combination provides sharp detail and a high 4000:1 contrast ratio for deep black levels. For smooth gameplay, the monitor supports a 180 Hz refresh rate and a 0.5 ms response time, which work together to reduce motion blur. Its typical brightness is rated at 300 cd/m², suitable for a range of ambient lighting environments.
For connectivity, the monitor includes two HDMI 2.0 ports, two DisplayPort 1.4 ports, and a headphone output. The included stand provides tilt adjustment from -5 to +20 degrees for positioning. For more versatile setups, the monitor is compatible with a standard 100 x 100 mm VESA mount. The unit measures 808 mm wide and 464 mm high with the stand attached and is designed for gaming-focused environments.
Key Features:- 34-inch WQHD (3440 x 1440) curved VA display
- 180 Hz refresh rate for fluid motion
- 0.5 ms response time for minimal input lag
- HDR10 support for an enhanced dynamic range
- 125% sRGB colour space coverage