Philips Evnia 27M2N5500 27" Quad HD, Fast IPS 180Hz Gaming Monitor
Manufacturer: PHILIPS
ID: 27M2N5500/00
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
10pcs available at remote stock
Display
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Contrast ratio (typical)1200:1
Horizontal scan range30 - 280 kHz
Aspect ratio16:9
Vertical scan range48 - 144 Hz
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Digital horizontal frequency30 - 230 kHz
Digital vertical frequency48 - 144 Hz
Display diagonal (metric)68.5 cm
Touchscreencross
Display sRGBcheckmark
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate170 Hz
Native aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Pixel density108.79 ppi
Colour gamut93.5%
Panel typeFast IPS
Screen shapeFlat
DDC/CIcheckmark
Display number of colours1.07 billion colours
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Surface hardness3H
Haze rate25%
sRGB coverage (typical)125%
Adobe RGB coverage89%
Response time (fast)0.5 ms
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)350 cd/m²
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Colour gamut standardsRGB
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity1
HDCP version2.2
Weight & dimensions
Width (with stand)614 mm
Height (with stand)519 mm
Depth (with stand)261 mm
Weight (without stand)3.86 kg
Height (without stand)368 mm
Width (without stand)614 mm
Depth (without stand)60 mm
Weight (with stand)5.68 kg
Energy management
Power consumption (typical)37.8 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)E
Operational conditions
Operating altitude0 - 3658 m
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Non-operating altitude0 - 12192 m
Packaging data
Package weight9.32 kg
Package depth188 mm
Package height478 mm
Package width730 mm
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorsOperation, Stand-by
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-5 - 20°
Pivotcheckmark
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Number of OSD languages21
Pivot angle-90 - 90°
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)13 cm
Packaging content
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Other features
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Compatible operating systemsMac OS X
Windows 11/10
Picture enhancementSmartImage game
Heavy metals freeHg (mercury)
Delta E2
LowBlue modecheckmark
checkmark
Exterior finish typeTextured
Philips SmartUniformity93 - 105%
Low input lagcheckmark
Compliance certificatesRoHS
Design
Product colourBlack
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Performance
Fast chargingcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
Component video syncSeparate Sync
Multimedia
Built-in speaker(s)cross
Built-in cameracross
Recycling data
Recyclable packaging material100%
Sustainability
Sustainability compliancecheckmark
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN8712581809645
Warranty3 years
The Philips Evnia 27M2N5500 is a gaming monitor built for responsive performance. Its 27-inch Fast IPS panel features a Quad HD resolution of 2560 x 1440, delivering detailed visuals. For fluid motion clarity in fast-paced games, it combines a 180 Hz refresh rate with a 1 ms response time. The monitor is compatible with both NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync to reduce screen tearing and operates with a brightness of 350 cd/m² and a 1200:1 contrast ratio.
Connectivity options include two HDMI 2.0 ports, one DisplayPort 1.4 input, and a headphone output. The included stand offers comprehensive ergonomic flexibility with height, tilt, swivel, and pivot adjustments. For alternative setups, the monitor is compatible with a 100 x 100 mm VESA interface. A Kensington lock slot is integrated for physical security of the device.
Key Features:
  • 27-inch Fast IPS panel with Quad HD resolution
  • 180 Hz refresh rate for smooth visual performance
  • 1 ms (GTG) response time for motion clarity
  • NVIDIA G-SYNC Compatible and AMD FreeSync support
  • VESA DisplayHDR 400 for improved contrast and brightness
  • Wide colour gamut with 125% sRGB coverage