Philips Evnia 27M2N5500 27" Quad HD, Fast IPS, 180Hz gamingskärm
Tillverkare: PHILIPS
ID: 27M2N5500/00
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
10st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2331 x 0,2331 mm
Kontrastförhållande (medel)1200:1
Horisontellt sökområde30 - 280 kHz
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 144 hz
Bildstorlek horisontalt59,7 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 230 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 144 hz
Diagonal skärmstorlek68,5 cm
Pekskärmcross
sRGBcheckmark
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens170 hz
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Pixeltäthet108,79 ppi
Färgomfång93,5%
PaneltypFast IPS
SkärmformPlatt
DDC/CIcheckmark
Antal färger1,07 miljarder färger
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeMega Infinity DCR
checkmark
Dimfaktor25%
sRGB-täckning (typisk)125%
Adobe RGB-täckning89%
Ljusstyrka (normal)350 cd/m²
HDR-teknik (High Dynamic Range)DisplayHDR 400
Antal Displayportar1
HDCP-version2.2
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)614 mm
Höjd (med stativ)519 mm
Djup (med stativ)261 mm
Vikt (utan stativ)3,86 kg
Höjd (utan stativ)368 mm
Bredd (utan stativ)614 mm
Djup (utan stativ)60 mm
Vikt (med stativ)5,68 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)37,8 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Energieffektivitetsklass (HDR)E
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 3658 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet20 - 80%
Förpackning
Vikt inkl. förpackning9,32 kg
Låddjup188 mm
Höjd478 mm
Förpackningens bredd730 mm
Produktvikt (oz)checkmark
LED-indikatorerDriftindikator, Stand-by
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-45 - 45°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcheckmark
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk21
Pivot vinkel-90 - 90°
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, DisplayPort, HDMI
Övriga egenskaper
Medeltid mellan fel (MTBF)50000 h
Kompatibla operativsystemMac OS X
Windows 11/10
BildförbättringSmartImage game
Fri från tungmetallerHg (kvicksilver)
Delta E2
LowBlue-lägecheckmark
Lättläst lägecheckmark
Adaptiv synkroniseringcheckmark
Med textur
Philips SmartUniformity93 - 105%
Låg ingångsfördröjningcheckmark
Certifikat för överensstämmelseRoHS
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Prestanda
Snabb laddningcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Komponent-video-syncSeparat synk
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
Återvinningsbart förpackningsmaterial100%
Uppfyller hållbarhetskravcheckmark
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN8712581809645
Garanti3 år
Philips Evnia 27M2N5500 är en 27-tums gamingskärm som är utformad för prestanda i snabba spel. Skärmen använder en Fast IPS-panel med Quad HD-upplösning (2560 x 1440 pixlar), vilket ger en kombination av detaljrikedom och snabb bildåtergivning. En uppdateringsfrekvens på 180 Hz och en responstid på 1 ms (GTG) säkerställer att rörelser återges med minimal oskärpa och eftersläpning. Bildmotorn kompletteras av en typisk ljusstyrka på 350 cd/m² och ett kontrastförhållande på 1200:1. För att motverka screen tearing och stuttering är skärmen kompatibel med både NVIDIA G-SYNC och AMD FreeSync.
För anslutning till dator och andra enheter finns två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4-port, samt ett hörlursuttag. Det medföljande stativet erbjuder omfattande ergonomiska justeringar, inklusive höjdjustering upp till 130 mm, lutning, vridning och pivotfunktion för stående orientering. Skärmen är även kompatibel med VESA-fästen (100 x 100 mm) för montering på vägg eller monitorarm. För fysisk säkerhet finns ett Kensington-låsfäste integrerat i chassit.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums Fast IPS-panel med QHD-upplösning (2560 x 1440)
  • 180 Hz uppdateringsfrekvens för jämn bildåtergivning
  • 1 ms (GTG) responstid minimerar rörelseoskärpa
  • Kompatibel med NVIDIA G-SYNC och AMD FreeSync
  • Stöd för DisplayHDR 400
  • Täcker 93,5 % av DCI-P3 och 125 % av sRGB
  • Ergonomiskt stativ med höjd-, lutnings-, vridnings- och pivotjustering
  • Anslutningar för HDMI 2.0 och DisplayPort 1.4
  • VESA-kompatibel montering (100 x 100 mm)