Seasonic CONNECT SSR-750FA 750W - PSU, 80 Plus Gold
Manufacturer: SEA SONIC ELECTRONICS
ID: SSR-750FA
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
19pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Manuals
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Ports & interfaces
PCI Express connectorcheckmark
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors3
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)1
EPS power connector (8-pin)checkmark
ATX power connector (20+4 pin)checkmark
PCI Express power connectors (8-pin)4
CPU power connector (4+4 pin)checkmark
CPU power connectors (8-pin)2
Cabling typeFully-Modular
Motherboard power cable length20 cm
SATA power cable length230,210,470 mm
CPU power cable length23 cm
Peripheral (Molex) power cable length690 mm
PCI Express power cable length28 cm
Weight & dimensions
Height86 mm
Width150 mm
Depth140 mm
Energy management
Peak power750 W
Input current5 - 10 A
Nominal power750 W
Efficiency90%
Power protection featuresOver current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)100 W
Combined power (+12V)744 W
Combined power (+5V)100 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)62 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Total power750 W
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)15 - 65%
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Packaging data
Manualcheckmark
Package typeBox
Certificates
CertificationcTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE, WEEE, ErP Lot 6, REACH
RoHS compliancecheckmark
80 PLUS certification80 PLUS Gold
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedCPU, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA
Other features
Number of screws4
Screws includedcheckmark
Design
Product colourBlack
Illuminationcheckmark
Number of fans1 fan(s)
On/off switchcheckmark
Cooling typeActive
Fan diameter13.5 cm
Performance
Mean time between failures (MTBF)150000 h
Form factorATX
PurposePC
Bearing technologyFDB
Supported motherboard form factorsATX
Silent modecheckmark
Power supply unit (PSU) form factorATX
Features
Product typePower supply unit
Logistics data
Harmonized System (HS) code84733020
EAN4711173875611
Warranty1 year
For thermal management, the power supply utilizes a 135 mm fan governed by Seasonic's S3FC technology. This feature enables a hybrid cooling mode where the fan remains inactive until the system load surpasses 40%, reducing noise output during idle or low-demand scenarios. The unit is constructed with active Power Factor Correction and a comprehensive suite of safety features, including Over Power (OPP), Over Voltage (OVP), and Short Circuit Protection (SCP), to protect internal components. The Mean Time Between Failures (MTBF) is rated at 150,000 hours.
Key Features:
  • Provides a total power output of 750W
  • Features an 80 PLUS Gold efficiency certification
  • Utilizes an ATX 12 V form factor
  • Designed with a fully modular cabling system
  • Includes a separate backplane for power distribution
  • Equipped with a 135 mm fan with a semi-passive mode
  • Incorporates OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, and SCP protections
  • Dimensions are 150 mm x 86 mm x 140 mm