Seasonic CONNECT SSR-750FA 750W - nätaggregat, 80 Plus Gold
ID: SSR-750FA
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
19st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Manuals
Tekniska data
HållbarhetscertifieringENERGY STAR
Anslutningar
PCI expressanslutningcheckmark
Moderkort strömkontakt20+4 pin ATX
Antalet SATA strömkontakter3
Periferiska (Molex) strömkontakter (4-pin)1
EPS strömkontakt (8-polig)checkmark
ATX strömkontakt (20 4 stift)checkmark
PCI Express strömkontakter (8-polig)4
CPU strömkontakt (4 +4 pin)checkmark
CPU strömkontakter (8-polig)2
Typ av kablageHelt modulär
Längd, moderkortets strömförsörjningskabel20 cm
SATA-nätkabelns längd230,210,470 mm
CPU-strömkabelns längd23 cm
Tillbehörsnätkabelns (Molex) längd690 mm
PCI Express-nätkabelns längd28 cm
Vikt & dimension
Höjd86 mm
Bredd150 mm
Djup140 mm
Strömtillförsel
Toppeffekt750 W
Ingående ström5 - 10 A
Normalförbrukning750 W
Effektivitet90%
Effekt skyddsfunktionerÖverspänning, Överbelastning, Överspänning, Kortslutning, Underspänning
Power Factor Correction (PFC) typAktiv
Kombinerad effekt (+3,3 V)100 W
Kombinerad effekt (+12 V)744 W
Kombinerad effekt (+5 V)100 W
Kombinerad effekt (-12V)3,6 W
Kombinerad effekt (+5 VSB)15 W
Max utström (+3,3 V)20 A
Max utström (+12 V)62 A
Max utström (+5 V)20 A
Max utström (-12V)0,3 A
Max utström (+5 VSB)3 A
Växelström Frekvens50 - 60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Total effekt750 W
Miljökrav
Intervall för relativ operativ luftfuktighet15 - 65%
Temperatur vid drift0 - 50 °C
Förpackning
Bruksanvisningcheckmark
FörpackningstypLåda
Certifikat
CertifieringcTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE, WEEE, ErP Lot 6, REACH
RoHS-efterlevnadcheckmark
80 plus-certifiering80 PLUS Gold
Certifikat för överensstämmelseRoHS
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadCPU, PCIe, Peripheral (Molex), Peripheral (Molex) to SATA 3.3, SATA
Övriga egenskaper
Antal skruvar4
Skruvar medföljercheckmark
Design
Produktens färgSvart
Belysningcheckmark
Antal fläktar1 fläkt/-ar
På / av-knappcheckmark
Kylning typAktiv
Fläktdiameter13,5 cm
Prestanda
Medeltid mellan fel (MTBF)150000 h
FormfaktorATX
ÄndamålPC
KullagertypFDB
Som stöds moderkorts formfaktorerATX
Tyst lägecheckmark
Strömförsörjningsenhet formfaktorATX
Egenskaper
ProdukttypNätaggregat
Logistikdata
Harmonized System (HS)-kod84733020
EAN4711173875611
Garanti1 år
Enheten är helt modulär, vilket ger användaren full kontroll över vilka kablar som ansluts för att minimera överflödig kabelmassa. Kylningen hanteras av en 135 mm fläkt med Seasonics S³FC hybridkontroll, som håller fläkten avstängd vid belastning under 40 % för tyst drift. För att säkerställa stabil och säker drift är nätaggregatet utrustat med en komplett uppsättning skyddsfunktioner, inklusive skydd mot överspänning, överström och kortslutning. Den beräknade medeltiden mellan fel (MTBF) är specificerad till 150 000 timmar.
Nyckelfunktioner:
  • Levererar 750 W kontinuerlig effekt
  • Har 80 PLUS Gold-certifiering
  • Använder ATX-formfaktor
  • Är helt modulär för flexibel kabelhantering
  • Inkluderar en 135 mm fläkt med hybridläge
  • Integrerar en komplett uppsättning skyddskretsar (OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, SCP)
  • Mäter 150 x 86 x 140 mm