(Bargains) LG UltraGear 27GX790A-B 27" QHD, OLED Gaming Monitor with USB hub
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 0.03 ms |
| Colour depth | 10 bit |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Touchscreen |  |
| Maximum refresh rate | 480 Hz |
| Display technology | OLED |
| Anti-glare screen |  |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 2K |
| Pixel density | 108.79 ppi |
| Panel type | WOLED |
| Display surface | Gloss |
| Screen shape | Flat |
| High Dynamic Range (HDR) supported |  |
| Display brightness (typical) | 275 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Ports & interfaces | |
| Audio input | 3.5mm |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI version | 2.1a |
| HDMI |  |
| HDCP |  |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Headphone out |  |
| Built-in USB hub |  |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 605.2 mm |
| Height (with stand) | 579.3 mm |
| Depth (with stand) | 249.1 mm |
| Weight (without stand) | 5.1 kg |
| Height (without stand) | 351 mm |
| Width (without stand) | 605.2 mm |
| Depth (without stand) | 45.3 mm |
| Weight (with stand) | 9.3 kg |
| Energy management | |
| Power supply type | External |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.5 kg |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 532 mm |
| Package width | 820 mm |
| Ergonomics | |
| Plug and Play |  |
| Cable lock slot |  |
| Wall mountable |  |
| Height adjustment |  |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Pivot |  |
| On Screen Display (OSD) |  |
| Cable management |  |
| Picture-in-Picture |  |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling |  |
| Tilt adjustment |  |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting |  |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Manual |  |
| Quick start guide |  |
| Stand included |  |
| Screws included |  |
| Power adapter included |  |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Other features | |
| Local dimming |  |
| Screen mirroring |  |
| Sound mirroring |  |
| Low input lag |  |
| FPS counter |  |
| Shadow control |  |
| Dial point |  |
| Motion blur reduction |  |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Detachable stand |  |
| Feet colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Refurbished |  |
| Frameless design |  |
| Performance | |
| Game mode |  |
| NVIDIA G-SYNC |  |
| AMD FreeSync |  |
| Flicker-free technology |  |
| Low Blue Light technology |  |
| VESA Adaptive Sync support |  |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Multimedia | |
| Built-in microphone |  |
| Built-in speaker(s) |  |
| Built-in camera |  |
| EAN | 8806096357484 |
The LG UltraGear 27GX790A-B is a 27-inch gaming monitor with a flat WOLED panel and a QHD (2560x1440) resolution. The panel technology provides a high contrast ratio, which contributes to deep black levels and color saturation. Its performance specifications are focused on motion handling, with a maximum refresh rate of 480 Hz and a 0.03 ms response time. These features work to reduce motion blur and ghosting during gameplay, resulting in clearer on-screen action.
Key Features:- 27-inch QHD 2560 x 1440 resolution display
- Flat WOLED panel with anti-glare screen
- 480 Hz maximum refresh rate and 0.03 ms response time
- 275 cd/m² brightness and 1,500,000:1 contrast ratio
- Supports DisplayHDR 400 True Black with 98.5% DCI-P3 color coverage
- Two HDMI 2.1 ports, one DisplayPort 2.1 port, and a USB 3.0 hub
- Compatible with AMD FreeSync Premium Pro and NVIDIA G-SYNC
- Fully adjustable stand with tilt, height, swivel, and pivot
- Includes flicker-free and low blue light technologies
- Measures 605.2 x 579.3 x 249.1 mm and weighs 9.3 kg with stand