LG UltraGear 27GX790A-B 27" QHD, OLED Gaming Monitor with USB hub
Manufacturer: LG
ID: 27GX790A-B
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
2pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Multitronic Mariehamn
Buying options
Save when buying an open-box or customer return product.
Bargain
(Bargains) LG UltraGear 27GX790A-B 27" QHD, OLED Gaming Monitor with USB hub
Expected delivery: 15.05 - 18.05
In stock
Add to cart
Display
Pixel pitch0.2292 x 0.2292 mm
Contrast ratio (typical)1500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time0.03 ms
Colour depth10 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display diagonal (metric)68.6 cm
Touchscreencross
Maximum refresh rate480 Hz
Display technologyOLED
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD type2K
Pixel density108.79 ppi
Panel typeWOLED
Display surfaceGloss
Screen shapeFlat
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)275 cd/m²
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Audio input3.5mm
Headphone outputs1
HDMI ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMI version2.1a
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version2.1
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcheckmark
USB hub version2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
DisplayPort out quantity1
Weight & dimensions
Width (with stand)605.2 mm
Height (with stand)579.3 mm
Depth (with stand)249.1 mm
Weight (without stand)5.1 kg
Height (without stand)351 mm
Width (without stand)605.2 mm
Depth (without stand)45.3 mm
Weight (with stand)9.3 kg
Energy management
Power supply typeExternal
Power consumption (standby)0.5 W
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours30 kWh
Packaging data
Package weight12.5 kg
Package depth183 mm
Package height532 mm
Package width820 mm
Ergonomics
Plug and Playcheckmark
Cable lock slotcheckmark
Wall mountablecheckmark
Height adjustmentcheckmark
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 15°
Pivotcheckmark
On Screen Display (OSD)checkmark
Cable managementcheckmark
Picture-in-Picturecheckmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcheckmark
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Adjustable height (max)11 cm
Packaging content
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Manualcheckmark
Quick start guidecheckmark
Stand includedcheckmark
Screws includedcheckmark
Power adapter includedcheckmark
HDMI cable length1.8 m
Other features
Local dimmingcheckmark
Screen mirroringcheckmark
Sound mirroringcross
Low input lagcheckmark
FPS countercheckmark
Shadow controlcross
Dial pointcross
Motion blur reductioncheckmark
Design
Product colourBlack
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Feet colourBlack
Front bezel colourBlack
Refurbishedcross
Frameless designcheckmark
Performance
Game modecheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
Multimedia
Built-in microphonecross
Built-in speaker(s)cross
Built-in cameracross
EAN8806096357484
Warranty1 year
The LG UltraGear 27GX790A-B is a 27-inch gaming monitor with a flat WOLED panel and a QHD (2560x1440) resolution. The panel technology provides a high contrast ratio, which contributes to deep black levels and color saturation. Its performance specifications are focused on motion handling, with a maximum refresh rate of 480 Hz and a 0.03 ms response time. These features work to reduce motion blur and ghosting during gameplay, resulting in clearer on-screen action.
Key Features:
  • 27-inch QHD 2560 x 1440 resolution display
  • Flat WOLED panel with anti-glare screen
  • 480 Hz maximum refresh rate and 0.03 ms response time
  • 275 cd/m² brightness and 1,500,000:1 contrast ratio
  • Supports DisplayHDR 400 True Black with 98.5% DCI-P3 color coverage
  • Two HDMI 2.1 ports, one DisplayPort 2.1 port, and a USB 3.0 hub
  • Compatible with AMD FreeSync Premium Pro and NVIDIA G-SYNC
  • Fully adjustable stand with tilt, height, swivel, and pivot
  • Includes flicker-free and low blue light technologies
  • Measures 605.2 x 579.3 x 249.1 mm and weighs 9.3 kg with stand