LG OLED65M59LA 65" 4K webOS TV, 120Hz, Dolby Vision, HDR10, HLG
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Viewing angle, horizontal | 180° |
| Viewing angle, vertical | 180° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time | 0.1 ms |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal (metric) | 165.1 cm |
| Supported video modes | 4K UHD |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Display technology | OLED evo |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K |
| Screen shape | Flat |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Audio | |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 4.2 channels |
| Built-in speaker(s) |  |
| Number of speakers | 4 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) |  |
| TV Sound Mode Share |  |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Composite video in | 0 |
| PC in (D-Sub) |  |
| PC Audio in |  |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Common interface (CI) |  |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP |  |
| Common interface Plus (CI+) |  |
| Audio Return Channel (ARC) |  |
| Mobile High-Definition Link (MHL) |  |
| Weight & dimensions | |
| Height | 831 mm |
| Depth | 24.3 mm |
| Width (with stand) | 1441 mm |
| Weight (without stand) | 21.9 kg |
| Height (without stand) | 831 mm |
| Width (without stand) | 1441 mm |
| Depth (without stand) | 24.3 mm |
| Weight (with stand) | 35.6 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 111 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class | G |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power consumption (max) | 111 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 111 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 247 kWh |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN |  |
| Bluetooth |  |
| Wi-Fi |  |
| Browsing |  |
| Wi-Fi Direct |  |
| Miracast |  |
| Web browser |  |
| Packaging data | |
| Package weight | 38000 kg |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 970 mm |
| Package width | 1940 mm |
| Package type | Box |
| TV tuner | |
| Analog signal format system | PAL |
| Tuner type | Analog & digital |
| Number of tuners | 3 tuner(s) |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Management features | |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) |  |
| On/Off timer |  |
| Firmware upgradeable |  |
| Number of OSD languages | 38 |
| Voice control |  |
| Programming period | 8 day(s) |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa |  |
| Works with the Google Assistant |  |
| Packaging content | |
| Remote control included |  |
| Desktop stand |  |
| E-manual |  |
| Brand-specific features | |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| On/off switch |  |
| VESA mounting |  |
| Introduction year | 2025 |
| Performance | |
| Audio formats supported | Dolby Atmos |
| Noise reduction |  |
| Game mode |  |
| Video upscaling |  |
| Ambient light sensor |  |
| Local dimming |  |
| DVD player |  |
| USB recording |  |
| NVIDIA G-SYNC |  |
| ConnectShare (USB) |  |
| ConnectShare (HDD) |  |
| AMD FreeSync |  |
| High Dynamic Range (HDR) supported |  |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Smart TV | |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift |  |
| Internet TV |  |
| Smart TV |  |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) |  |
| Screen mirroring |  |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Apple AirPlay 2 support |  |
| Far-field voice interaction |  |
| EAN | 8806096434666 |
The LG OLED65M59LA is a 65-inch television equipped with a 4K OLED evo panel that delivers a resolution of 3840 x 2160 pixels. Picture processing is handled by the alpha 11 AI Processor Gen2, which performs AI-based upscaling and applies dynamic tone mapping to optimize image fidelity. The display has a native 120 Hz refresh rate and supports a Variable Refresh Rate (VRR) up to 144 Hz, contributing to smoother motion during gaming and fast-action scenes. This model supports multiple High Dynamic Range formats, including Dolby Vision, HDR10, and HLG, for enhanced contrast and color accuracy.
Key Features:- 65-inch OLED evo panel with a native 120 Hz refresh rate
- 4K UHD resolution (3840 x 2160 pixels)
- alpha 11 AI Processor Gen2 with AI Picture Pro
- Supports Dolby Vision, HDR10, and HLG formats
- Features Game Mode and Variable Refresh Rate (VRR) up to 144 Hz
- 60W 4-channel speaker system with Dolby Atmos
- webOS 25 operating system with integrated voice control
- Wireless connectivity via Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3
- Includes 3 HDMI 2.1 ports, 2 USB 2.0 ports, and an optical audio output
- Zero Connect technology for wireless video and audio transmission
- VESA compatible with a 300 x 300 mm mounting pattern
- Dimensions without stand: 1441 x 831 x 24.3 mm