Samsung QE83S90S 83" 4K OLED Tizen TV, 144Hz, HDR10+, HLG
Manufacturer: SAMSUNG
ID: QE83S90
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
5pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Aspect ratio16:9
Display diagonal2.11 m (83")
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)210.8 cm
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Supported video modes2160p
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display technologyOLED
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported120 Hz, 144 Hz
Native refresh rate144 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos, Dolby Digital Plus
RMS rated power60 W
Audio output channels2.1 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in subwoofercheckmark
Auto volume levellercheckmark
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
Audio pre-selection descriptorcheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity2
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)cross
HDMI version2.1
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Weight & dimensions
Depth359 mm
Stand width36.6 cm
Width (with stand)1851 mm
Height (with stand)1133.7 mm
Depth (with stand)359 mm
Stand depth35.9 cm
Weight (without stand)37.6 kg
Height (without stand)1062.8 mm
Width (without stand)1851 mm
Depth (without stand)44.9 mm
Weight (with stand)37 kg
Energy management
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
Energy efficiency classF
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours150 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours379 kWh
Networking
Wi-Fi standards802.11ac
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Bluetooth profilesA2DP, AVRCP
Browsingcheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight49.8 kg
Package depth189 mm
Package height1234 mm
Package width2024 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Number of tuners2 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercross
Auto power offcheckmark
Firmware upgradeablecheckmark
Number of OSD languages28
Voice controlcheckmark
Voice guidecheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Works with Samsung Bixbycheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeTM2360E
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)LaserSlim Design, Motion Xcelerator 144Hz, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Smart Calibration, Wide Viewing Angle
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 300 mm
Stand colourSilver
On/off switchcross
VESA mountingcheckmark
Stand typeCenter stand
Bezel type4 Bezel-less
Introduction year2025
Performance
Game modecheckmark
Subtitles functioncheckmark
Ambient light sensorcross
Local dimmingcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), OLED HDR+
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
SmartThings app supportcheckmark
Ambient modecheckmark
Multi Viewcheckmark
AI Upscalecheckmark
Picture processorNQ4 AI Gen3
Smart TV
Operating system installedTizen
Smart modesFilmmaker, Game
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.4
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
Sound mirroringcheckmark
TV initiate mirroringcheckmark
EAN8806097090984
The Samsung QE83S90S television is equipped with an 83-inch OLED display that provides a 4K Ultra HD resolution of 3840 x 2160 pixels. Its self-illuminating pixel technology allows for precise control over light and color, producing high contrast levels from a wide viewing angle. The NQ4 AI Gen3 Processor handles image processing tasks, while a native 144 Hz refresh rate and Motion Xcelerator technology work to maintain fluid motion during fast-paced content. This model supports High Dynamic Range formats, including HDR10+ and HLG, for increased detail in varied lighting conditions.
Key Features:
  • Display: 83-inch (210.8 cm), OLED panel, 144 Hz native refresh rate, Motion Xcelerator
  • Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixels)
  • Picture Processing: NQ4 AI Gen3 Processor, AI Upscale, Local Dimming – Yes
  • HDR: HDR10+, HLG
  • Gaming: Game Mode – Yes
  • Audio: 2.1 speakers, total output 60 W, audio formats Dolby Atmos, eARC – Yes
  • Smart TV: Tizen Smart TV (2025), voice control Yes, internet TV Yes
  • Wireless: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.3, Miracast Yes
  • Energy Efficiency: F, standby consumption 0.5 W
  • Mounting: VESA 400 x 300 mm, stand width 366 mm
  • Dimensions (with stand): 1851 × 1133.7 × 359 mm