Manufacturer: STARTECH
ID: ST12MHDLAN2R
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Technical details | |
| Audio support |  |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio input | 3.5 mm |
| Audio output | 3.5 mm |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Height | 31 mm |
| Width | 118 mm |
| Depth | 131 mm |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| External power adapter |  |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1.5 A |
| Operating voltage | 12 V |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power plug type | Type M |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 175 g |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package width | 208 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45), Phone (RJ-11) |
| Manual |  |
| Mounting kit |  |
| IR blaster included |  |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| IR receiver included |  |
| Features | |
| Type | AV receiver |
| Certification | CE, FCC, TAA |
| Rack mounting |  |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Link, Power, Status |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour | Black |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Rubber feet |  |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Daisy chain |  |
| Logistics data | |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Master (outer) case width | 323 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| EAN | 0065030878463 |
| Warranty | 2 years |
| Source: Icecat.biz | |
HDMI® Video Over Cat5e or Cat6 |Scale to Multiple Displays |Mobile Control AppThis HDMI over IP receiver works with the HDMI Over IP Extender Kit (ST12MHDLAN2K, sold separately) and an Ethernet switch (sold separately), to receive HDMI video over your local area network (LAN) in remote locations, using Cat5e or Cat6 cabling. You can use additional receivers to distribute the HDMI signal to multiple locations or combine your remote displays to create a video wall.Highly ScalableIn a point-to-multipoint (one source to many screens) or multipoint-to-multipoint (many sources to many screens) configuration, you can output video to over 100 additional displays. Each display requires a receiver. Remote control of serial devices is supported through RS232 extension.Resolutions Up to 1080p, with AudioWith support for video resolution up to 1080p (1920 x 1080 at 60Hz), the transmitter also supports digital and analog audio to the receiver and analog audio from the receiver to the transmitter.Mobile Control with Included AppThe kit includes an easy-to-use online app to manage your IP video distribution.The app is available on iOS for your iPhone or iPad, Android for your smartphone or tablet, and Google Chrome browser for your desktop.Hassle-Free InstallationThe HDMI over IP receiver includes optional shelf-mounting hardware. It uses Cat5e or Cat6 cables and works with existing network infrastructures, eliminating the expense of running proprietary cables.ST12MHDLAN2R is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.The StarTech.com Advantage