Philips 32HFL3014/12 32" HD DVB-C/T/T2 HEVC
Manufacturer: PHILIPS
ID: 32HFL3014/12
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
39pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal81.3 cm (32")
Display brightness250 cd/m²
Display resolution1366 x 768 pixels
Display diagonal (metric)80 cm
LED backlighting typeDirect-LED
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
HD typeHD
Screen shapeFlat
Native refresh rate50 Hz
Audio
RMS rated power16 W
Auto volume levellercheckmark
Number of speakers2
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports0
Headphone outputs1
Digital audio optical out1
S-Video inputs quantity0
Composite video in0
PC in (D-Sub)checkmark
Component video (YPbPr/YCbCr) in0
HDMI ports quantity2
Common interface (CI)cross
HDMI version1.4
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)EasyLink
RF connector typeIEC
Mobile High-Definition Link (MHL)cross
Common interface Plus (CI+) version1.3.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
Weight & dimensions
Width (with stand)732 mm
Height (with stand)455 mm
Depth (with stand)166 mm
Weight (without stand)4.6 kg
Height (without stand)432 mm
Width (without stand)732 mm
Depth (without stand)77 mm
Weight (with stand)4.7 kg
Energy management
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.3 W
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Networking
Ethernet LANcross
Wi-Ficross
Packaging data
Warranty cardcheckmark
User guidecheckmark
TV tuner
Analog signal format systemNTSC, PAL, SECAM
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-T, DVB-T2
Management features
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
Sleep timercheckmark
Firmware upgradeablecheckmark
Programming period8 day(s)
Hotel modecheckmark
Firmware upgradeable viaUSB
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Desktop standcheckmark
Other features
Battery typeAAA
Number of batteries supported2
Cable lock slotcheckmark
Built-in speaker(s)checkmark
Batteries includedcheckmark
3Dcross
Clock functioncheckmark
Annual energy consumption41 kWh
Cable lock slot typeKensington
Quantity per pack1 pc(s)
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface100 x 100 mm