Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth | ![]() |
| USB connectivity | ![]() |
| RF connectivity | ![]() |
| Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | ![]() |
| Detachable microphone | ![]() |
| Headphones | |
| Headphone frequency | 20 - 40000 Hz |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Ear coupling | Intraaural |
| Driver type | Graphene |
| Number of drivers | 1 |
| Noise canceling type | Adaptive |
| Noise canceling | ![]() |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB |
| Battery | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life (max) | 60 h |
| Continuous audio playback time | 60 h |
| Fast charging | ![]() |
| Charging source | USB |
| Talk time (ANC off) | 60 h |
| Performance | |
| Product colour | Carbon |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | ![]() |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Recommended usage | Gaming |
| Virtual surround | ![]() |
| Product type | Headset |
| On-ear control unit | |
| Virtual surround technology | Dolby Atmos |
| Supplier features | |
| Material | Aluminum |
| EAN | 0840440484622 |
The CORSAIR VIRTUOSO MAX Wireless Gaming Headset in Carbon is designed for gaming and extended use. It connects to devices via a low-latency wireless receiver while simultaneously supporting Bluetooth pairing for mobile devices. The headset uses 40 mm graphene drivers for audio reproduction and features adaptive active noise cancellation to manage background noise. An integrated transparency mode is also available, allowing ambient sound to pass through when needed.
The headset is built on an aluminium frame. The battery provides up to 60 hours of playback and supports fast charging. A detachable, omnidirectional boom microphone handles voice input; this can be removed completely for solo listening. The unit also supports USB audio connectivity, which allows for a direct wired connection while the battery charges.
Key Features:- Headphone frequency response: 20 to 40,000 Hz.
- Acoustic impedance: 32 Ω.
- Speaker sensitivity: 118 dB.
- Microphone frequency response: 100 to 10,000 Hz.
- Microphone sensitivity: 38 dB.
- Colour: Carbon.
Estimated delivery: 28.05 - 01.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 28.05 - 01.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 28.05 - 01.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 28.05 - 01.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 28.05 - 01.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 31.05
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05


