Samsung UE50U8092 50" 4K LED Tizen TV, 60Hz, HDR
Manufacturer: SAMSUNG
ID: UE50U8092
Choose the version of your product
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
26pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Aspect ratio16:9
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)125 cm
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Supported video modes2160p
Automatic brightness controlcheckmark
LED backlighting typeLED
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display technologyLED
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Native refresh rate50 Hz
Audio
RMS rated power20 W
Audio output channels2.0 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Auto volume levellercheckmark
Number of speakers2
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
Audio pre-selection descriptorcheckmark
Adaptive soundcheckmark
Object Tracking Sound+ (OTS+)checkmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity1
HDMI ports quantity3
Common interface (CI)checkmark
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Weight & dimensions
Depth76.4 mm
Stand width74.7 cm
Width (with stand)1110.8 mm
Height (with stand)695.1 mm
Depth (with stand)199 mm
Stand depth19.9 cm
Weight (without stand)8.3 kg
Height (without stand)643.8 mm
Width (without stand)1110.8 mm
Depth (without stand)76.4 mm
Weight (with stand)8.6 kg
Energy management
Power consumption (typical)69 W
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy saving modecheckmark
Energy efficiency classA
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (max)120 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours69 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours112 kWh
Networking
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight12 kg
Package depth127 mm
Package height743 mm
Package width1228 mm
Manualcheckmark
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Number of tuners2 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
Control typeRemote
On Screen Display (OSD)checkmark
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Auto power offcheckmark
On Screen Display (OSD) languagesMulti
Number of OSD languages27
Voice controlcheckmark
Programming period7 day(s)
Voice guidecheckmark
Works with the Google Assistantcross
Works with Samsung Bixbycheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeTM2240A
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)4K Upscaling, Q-Symphony, Samsung Knox
Other features
Annual energy consumption151 kWh
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
Stand colourBlack
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeLegs stand
Bezel type3 Bezel-less
Introduction year2025
Performance
Plug and Playcheckmark
Game modecheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcross
DVD playercross
Picture processing technologySamsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
High Dynamic Range (HDR) technologyFilmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Eco sensorcheckmark
SmartThings app supportcheckmark
Game featuresAuto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologyUHD Dimming
Smart TV
Operating system installedTizen
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)checkmark
Screen mirroringcheckmark
Video appsSamsung TV Plus
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.4
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
Sound mirroringcheckmark
EAN8806097068563
The Samsung UE50U8092 is equipped with a 50-inch LED panel that provides a Crystal UHD 4K resolution of 3840 x 2160 pixels. Its picture quality is managed by the Crystal 4K processor, which handles color optimization and upscaling of lower-resolution content. The television supports High Dynamic Range (HDR) to enhance contrast between the darkest and brightest areas of an image. Motion clarity during fast-moving scenes is addressed by the Motion Xcelerator technology, operating on a display with a native 60 Hz refresh rate.
Key Features:
  • Features a 50-inch (127 cm) LED panel with a native 60 Hz refresh rate
  • Displays a Crystal UHD 4K (3840 x 2160) resolution
  • Utilizes the Crystal 4K processor with HDR support
  • Includes a dedicated Game Mode
  • Integrates a 20 W two-speaker system with eARC
  • Operates on the Tizen smart platform with voice control
  • Connects via Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, and Miracast
  • Offers three HDMI ports, two USB ports, and one LAN port
  • Rated Energy Efficiency Class A
  • Supports VESA 200 x 200 mm wall mounting
  • Measures 1110.8 × 695.1 × 199 mm with stand