LG OLED48C51LA 48" 4K webOS TV, 120Hz, Dolby Vision
Manufacturer: LG
ID: OLED48C51LA
Choose the version of your product
Estimated delivery: 22.05 - 25.05
5pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 1-2 weeks Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Aspect ratio16:9
Display diagonal121.9 cm (48")
Display brightness500 cd/m²
Response time0.1 ms
Display resolution4K 3840 x 2160 pixels
Display diagonal (metric)121 cm
LED backlightcheckmark
Automatic brightness controlcheckmark
Motion interpolation technologyOLED Motion
Display technologyOLED evo
Native aspect ratio16:9
HD type4K Ultra HD
Screen shapeFlat
Display refresh rates supported144 Hz
Native refresh rate120 Hz
Audio
Audio decodersDolby Atmos, Dolby Digital
RMS rated power40 W
Audio output channels2.2 channels
Built-in speaker(s)checkmark
Number of speakers2
Sound modesAI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Digital audio optical out1
PC in (D-Sub)cross
RF ports quantity2
HDMI ports quantity4
Common interface (CI)checkmark
HDMI version2.1
HDCPcheckmark
Audio Return Channel (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
RF connector typeF, IEC
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
Weight & dimensions
Height618 mm
Depth46.9 mm
Stand width47 cm
Width (with stand)1071 mm
Height (with stand)675 mm
Depth (with stand)230 mm
Stand depth23 cm
Weight (without stand)14.9 kg
Height (without stand)618 mm
Width (without stand)1071 mm
Depth (without stand)46.9 mm
Weight (with stand)16.8 kg
Energy management
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency classG
AC input frequency50/60 Hz
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)150 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours63.9 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours115 kWh
Networking
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version5.3
Ethernet LANcheckmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Bluetooth profilesA2DP, AVRCP
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Web browsercheckmark
Packaging data
Package weight20.5 kg
Package depth162 mm
Package height735 mm
Package width1373 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Auto channel searchcheckmark
Number of tuners1 tuner(s)
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Management features
Electronic Programme Guide (EPG)checkmark
On/Off timercheckmark
Voice controlcheckmark
Works with the Google Assistantcheckmark
Works with Apple Siricheckmark
Packaging content
Remote control includedcheckmark
Cables includedAC
Remote control typeMagic Remote MR25GA
Desktop standcheckmark
Brand-specific features
Other features
Warranty period5 year(s)
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface300 x 200 mm
On/off switchcheckmark
VESA mountingcheckmark
Stand typeCenter stand
Introduction year2025
Performance
Audio formats supportedAAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Game modecheckmark
Ambient light sensorcheckmark
Local dimmingcheckmark
Smartphone/tablet remote supportcheckmark
USB recordingcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
AMD FreeSynccheckmark
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
Multi Viewcheckmark
AI Upscalecheckmark
Backlight dimming technologyPixel Dimming
Picture processorα9 Gen 8 AI Processor 4K
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Internet TVcheckmark
Smart TVcheckmark
Screen mirroringcheckmark
Apple AirPlay 2 supportcheckmark
EAN8806096353837
Key Features:
  • Display: 48-inch (121 cm), OLED evo panel, native 120 Hz, OLED Motion
  • Resolution: 4K (3840 x 2160 pixels)
  • Picture Processing: Alpha 9 AI Gen8 processor, AI Picture Pro, Local Dimming
  • HDR: Supports Dolby Vision, HDR10, HLG
  • Gaming: Game Mode, VRR, eARC
  • Audio: 2 speakers, total output 40 W, supports Dolby Atmos and Dolby Digital
  • Smart TV: webOS 25, voice control, internet TV
  • Wireless: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3, Miracast
  • Connections: HDMI 2.1 (4x), USB (3x), LAN, optical audio out
  • Energy Efficiency: Class G, standby consumption 0.5 W
  • Mounting: VESA 300 x 200 mm, stand width 470 mm
  • Dimensions (with stand): 1071 x 675 x 230 mm