AOC Q27G42XE 27" QHD, Fast IPS Gaming Monitor
Manufacturer: AOC
ID: Q27G42XE
Estimated delivery: 19.05 - 20.05
40+pcs available at remote stock
Select your store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 10:00 - 18:00 About this store
Order and pick up in 5-7 days Open today: 09:00 - 17:00 About this store
Display
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Aspect ratio16:9
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Colour depth8 bit
Display resolution2560 x 1440 pixels
Digital horizontal frequency30 - 270 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
Display diagonal (metric)68.6 cm
Touchscreencross
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
LED backlightcheckmark
Backlight typeW-LED
Maximum refresh rate180 Hz
Anti-glare screencheckmark
Native aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Pixel density108 ppi
Panel typeFast IPS
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Surface hardness3H
sRGB coverage (typical)120%
Adobe RGB coverage89.9%
High Dynamic Range (HDR) supportedcheckmark
Display brightness (typical)300 cd/m²
DCI-P3 coverage92.9%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardsRGB
Response time (MPRT)0.5 ms
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Ports & interfaces
Headphone outputs1
HDMI ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
HDMI version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
DisplayPorts quantity1
HDCP version1.4/2.2
DisplayPort version1.4
Headphone outcheckmark
Built-in USB hubcross
DisplayPort out version1.4
Weight & dimensions
Width (with stand)613.9 mm
Height (with stand)449.7 mm
Depth (with stand)197.6 mm
Weight (without stand)3.49 kg
Height (without stand)366.3 mm
Width (without stand)613.9 mm
Depth (without stand)51 mm
Weight (with stand)3.88 kg
Energy management
Power consumption (typical)27 W
Power supply typeInternal
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours34 kWh
Packaging data
Package weight6.15 kg
Package depth126 mm
Package height454 mm
Package width690 mm
Package typeBox
Ergonomics
Cable lock slotcheckmark
LED indicatorscheckmark
Height adjustmentcross
Tilt angle range-3 - 21°
Pivotcross
On Screen Display (OSD)checkmark
Panel mounting interface100 x 100 mm
Swivellingcross
Number of OSD languages19
Tilt adjustmentcheckmark
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingcheckmark
Packaging content
Cables includedAC, HDMI, DisplayPort
Stand includedcheckmark
HDMI cable length1.8 m
DisplayPort cable length1.8 m
Other features
CertificationWEEE, REACH compliant, RoHs compliant, CB, TUV-Bauart-Mark, ISO 9241-307,EAC, FCC
Local dimmingcheckmark
Brand specific technologiesCrosshair
Bezel thickness typeFrameless
Low input lagcheckmark
FPS countercheckmark
Shadow controlcheckmark
Dial pointcheckmark
Motion blur reductioncheckmark
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE
Design
Product colourBlack, Red
Market positioningGaming
Detachable standcheckmark
Front bezel colourBlack
Frameless designcheckmark
Performance
Game modecheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flicker-free technologycheckmark
Low Blue Light technologycheckmark
AMD FreeSync refresh rate range48 - 180 Hz
VESA Adaptive Sync supportcheckmark
Multimedia
RMS rated power4 W
Built-in speaker(s)checkmark
Built-in cameracross
Number of speakers2
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
EAN4038986642606
The AOC Q27G42XE is a 27-inch gaming monitor with a QHD (2560x1440) resolution on a Fast IPS panel. It is designed for motion clarity in fast-paced games, featuring a 180 Hz refresh rate and a 1 ms response time. The monitor incorporates Adaptive Sync technology and is G-SYNC Compatible, which synchronizes the display's refresh rate with the GPU's output to reduce screen tearing. Its 3-sided frameless design is suitable for multi-monitor configurations by minimizing the bezel gap between screens.
For connectivity, the device includes two HDMI 2.0 ports, one DisplayPort 1.4 port, and a headphone output. The panel has a typical brightness of 300 cd/m², a 1000:1 contrast ratio, and supports HDR10 content. The included stand offers tilt adjustment, and the monitor is compatible with 100x100 mm VESA mounts for alternative placement. Additional software features include a Low Input Lag mode and preset Game Modes tailored to different genres.
Key Features:
  • 27-inch QHD (2560x1440) Fast IPS panel
  • 180 Hz refresh rate and 1 ms response time
  • Adaptive Sync technology with NVIDIA G-SYNC Compatibility
  • HDR10 support with 120% sRGB color gamut
  • Two HDMI 2.0 ports and one DisplayPort 1.4 port
  • Tilt-adjustable stand with 100x100 mm VESA mount support
  • Flicker-Free and Low Blue Light technologies
  • Includes built-in 2W stereo speakers