Sony KD75X75WLAEP 75" 4K LED Google TV, 60Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 4K 3840 x 2160 pixels |
| Screen format adjustments | 16:9 |
| Display diagonal (metric) | 189 cm |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Motion interpolation technology | Motionflow XR 240 Hz |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen shape | Flat |
| Display refresh rates supported | 24 Hz, 30 Hz, 60 Hz, 120 Hz |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Audio | |
| Audio decoders | DTS, DTS Digital Surround, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) |  |
| Number of speakers | 2 |
| Sound modes | Movie, Music, Speech, Sports, Standard |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) |  |
| Adaptive Sound Control (ASC) |  |
| Adaptive sound |  |
| Active voice amplifier (AVA) |  |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Composite video in | 1 |
| PC in (D-Sub) |  |
| Audio (L/R) in | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP |  |
| Common interface Plus (CI+) |  |
| Audio Return Channel (ARC) |  |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 969 mm |
| Width | 1686 mm |
| Depth | 72 mm |
| Width (with stand) | 1686 mm |
| Height (with stand) | 1045 mm |
| Depth (with stand) | 415 mm |
| Weight (without stand) | 30.4 kg |
| Height (without stand) | 969 mm |
| Width (without stand) | 1686 mm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| Weight (with stand) | 31.7 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 326 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy saving mode |  |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (max) | 2 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 142 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 203 kWh |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Browser supported | Vewd |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet LAN |  |
| Bluetooth |  |
| Wi-Fi |  |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HID, HOGP, SPP |
| Browsing |  |
| Wi-Fi Direct |  |
| Miracast |  |
| Web browser |  |
| HID support |  |
| Packaging data | |
| Package weight | 43 kg |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 1107 mm |
| Package width | 1810 mm |
| TV tuner | |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto channel search |  |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Supported TV bands | UHF, VHF |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) |  |
| Electronic Programme Guide (EPG) |  |
| Sleep timer |  |
| On/Off timer |  |
| Auto power off |  |
| ECO mode |  |
| Voice control |  |
| Hotel mode |  |
| Voice guide |  |
| Works with the Google Assistant |  |
| Packaging content | |
| Remote control included |  |
| Cables included | AC |
| Desktop stand |  |
| Other features | |
| Repairability index | 7.8 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Stand colour | Black |
| On/off switch |  |
| VESA mounting |  |
| Ambient lighting |  |
| Rollable display |  |
| Introduction year | 2023 |
| Performance | |
| Audio formats supported | AAC, ASF, FLAC, MP3, MP4, WAV, WMA |
| Video compression formats | ASF, AVC, MP4, MPEG1, MPEG2, VC-1, VP8, WEBM |
| Image formats supported | JPEG |
| Game mode |  |
| Teletext function |  |
| Parental control |  |
| Subtitles function |  |
| Ambient light sensor |  |
| Local dimming |  |
| Smartphone/tablet remote support |  |
| 4K Ultra HD upscaling |  |
| High Dynamic Range (HDR) supported |  |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Smart TV | |
| Operating system installed | Google TV |
| Smart modes | Cinema, Game, Graphics, Photo, Sports, Standard |
| Operating system version | Android TV |
| Internet TV |  |
| Smart TV |  |
| Screen mirroring |  |
| Video apps | Google TV |
| App distribution platform | Google Play |
| Universal guide |  |
| EAN | 4548736150195 |
| Warranty | 2 years |
For audio, this model is equipped with two speakers delivering a total of 20W RMS power and supports both Dolby Atmos and DTS decoding. The integrated Google TV operating system provides access to numerous streaming services and applications, with voice control capabilities available. Connectivity options include four HDMI 2.1 ports, two USB 2.0 ports, an Ethernet LAN port, Wi-Fi, and Bluetooth 4.2. The television features a dedicated Game Mode to reduce input lag and has Chromecast built-in for streaming content from other devices.
Key Features:- Display: 75-inch (189 cm) screen with a native 60 Hz refresh rate
- Picture Technology: 4K Processor X1 with 4K X-Reality PRO
- HDR Formats: Supports HDR10, HLG, and Dolby Vision
- Audio System: 20W total output with Dolby Atmos and DTS decoding
- Operating System: Google TV with integrated voice control
- Wireless Connectivity: Wi-Fi 802.11ac and Bluetooth 4.2
- Ports: Four HDMI 2.1 ports, two USB 2.0 ports, one Ethernet LAN port
- Casting: Chromecast built-in for streaming from compatible devices
- Gaming: Features a dedicated Game Mode for reduced input lag
- Mounting: VESA compatible with a 300 x 300 mm interface