ASUS ROG Strix XG27UCDMG 27" 4K UHD, OLED gamingskärm med USB-C hub
Tillverkare: ASUS
ID: 90LM0B20-B01971
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
3st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,15525 x 0,15525 mm
Kontrastförhållande (medel)1500000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Bildstorlek horisontalt59 cm
Bildstorlek vertikalt33,3 cm
Skärm diagonal67,3 cm (26.5")
Svarstid (medel)0,03 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 590 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 240 hz
Diagonal skärmstorlek68 cm
Pekskärmcross
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningOLED
Max uppdateringsfrekvens240 hz
SkärmtypQD-OLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
PaneltypOLED
SkärmytskiktMätt
SkärmformPlatt
Antal färger1,073 miljarder färger
sRGB-täckning (typisk)145%
checkmark
Ljusstyrka (max)1000 cd/m²
Ljusstyrka (normal)450 cd/m²
DCI-P3-täckning99%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardDCI-P3, sRGB
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Externa anslutningarDisplayPort 1.4 DSCx 1, HDMI (v2.1)x 2, USB-Cx 1 (DP Alt Mode), Earphone jack : Yes, USB Hub : 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB-C Power Delivery : 90W
Ljudanslutning3,5 mm
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar0,1
HDMI-version2.1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
Inbyggd KVM-switchcheckmark
HDCP-version2.2
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms3
Antal USB typ C-portar nedströms1
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPortcheckmark
USB-strömleveranscheckmark
USB-strömförsörjning upp till90 W
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)613 mm
Höjd (med stativ)509,4 mm
Djup (med stativ)168,7 mm
Vikt (utan stativ)5 kg
Höjd (utan stativ)369,2 mm
Bredd (utan stativ)610,3 mm
Djup (utan stativ)66,5 mm
Vikt (med stativ)7,44 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)80 W
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i PowerSave läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Strömförbrukning (max)80 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar34 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning10,3 kg
Låddjup163 mm
Höjd500 mm
Förpackningens bredd860 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-45 - 45°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcheckmark
Bild-i-bildcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Pivot vinkel-90 - 90°
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)12 cm
Förpackningens innehåll
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
Bildstorlek (H x B)589,97 x 332,93 mm
Varumärkesspecifika teknologierASUS OLED Care
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC Compatible
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Multimedia
Uteffekt (RMS)0 W
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Antal talare0
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringForest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711387815243
Garanti3 år
ASUS ROG Strix XG27UCDMG är en 27-tums spelskärm som använder en OLED-panel för att leverera hög kontrast och färgåtergivning. Med en upplösning på 3840 x 2160 pixlar och en uppdateringsfrekvens på 240 Hz är den utformad för att ge en detaljerad och flytande bild. OLED-tekniken möjliggör djup svärta och en pixelresponstid på 0,03 ms, vilket minimerar rörelseoskärpa i spel med högt tempo. Panelens 10-bitars färgdjup och 99 % täckning av DCI-P3-färgrymden säkerställer en korrekt återgivning för både spel och innehållsskapande.
Anslutningsmöjligheterna inkluderar två HDMI 2.1-portar, en DisplayPort 1.4 och en USB-C-port som hanterar bildsignal och dataöverföring till den inbyggda USB 3.2-hubben. Skärmen stödjer både AMD FreeSync Premium Pro och är G-SYNC-kompatibel för att motverka screen tearing under spel. Stativet erbjuder fullständiga ergonomiska justeringar, med möjlighet att anpassa höjd, lutning, vridning och pivotering. För alternativ montering finns stöd för VESA-fästen av standarden 100 x 100 mm.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums skärm med 3840 x 2160 4K UHD-upplösning
  • Platt OLED-panel med antireflexbehandling
  • Maximal uppdateringsfrekvens på 240 Hz