Philips Evnia 3000 24M2N3201A 24" Full HD, Fast IPS, 180Hz, HDR10 gamingskärm
Tillverkare: PHILIPS
ID: 24M2N3201A/00
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
11st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2745 x 0,2745 mm
Kontrastförhållande (medel)1000:1
Horisontellt sökområde30 - 200 kHz
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 180 hz
Bildstorlek horisontalt52,7 cm
Bildstorlek vertikalt29,6 cm
Skärm diagonal60,5 cm (23.8")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning1920 x 1080 pixlar
Diagonal skärmstorlek60,5 cm
Pekskärmcross
sRGBcheckmark
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens180 hz
SkärmtypLCD
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typFull HD
Pixeltäthet92,56 ppi
Färgomfång93%
PaneltypFast IPS
SkärmformPlatt
DDC/CIcheckmark
Antal färger16,7 miljoner färger
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeMega Infinity DCR
checkmark
Dimfaktor25%
sRGB-täckning (typisk)126%
Adobe RGB-täckning88%
NTSC-täckning (typisk)113%
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning93%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
HDCP-version1.4/2.2
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcross
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)540 mm
Höjd (med stativ)515 mm
Djup (med stativ)261 mm
Vikt (utan stativ)2,76 kg
Höjd (utan stativ)325 mm
Bredd (utan stativ)540 mm
Djup (utan stativ)55 mm
Vikt (med stativ)4,56 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)18,7 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Energieffektivitetsklass (HDR)F
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar18 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar22 kWh
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 3658 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet20 - 80%
Temperaturintervall (förvaring)-20 - 60 ° C
Temperatur vid drift0 - 40 ° C
Höjd över havet i avstängt läge3658 - 12192 m
Förpackning
Vikt inkl. förpackning7,38 kg
Låddjup188 mm
Höjd420 mm
Förpackningens bredd730 mm
Ergonomi
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Produktvikt (oz)checkmark
LED-indikatorerDriftindikator, Stand-by
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-30 - 30°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcheckmark
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk21
Pivot vinkel-90 - 90°
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)13 cm
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, DisplayPort, HDMI
Bruksanvisningcheckmark
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
Medeltid mellan fel (MTBF)50000 h
Kompatibla operativsystemMac OS X
Windows 11/10
BildförbättringSmartImage game
Varumärkesspecifika teknologierCrosshair
LowBlue-lägecheckmark
Lättläst lägecheckmark
Adaptiv synkroniseringcheckmark
Med textur
Låg ingångsfördröjningcheckmark
Skuggkontrollcheckmark
Dial point (sikte)checkmark
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Design
Produktens färgVit
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Komponent-video-syncSeparat synk
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Multimedia
Uteffekt (RMS)4 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Återvinningsbart förpackningsmaterial100%
Återvunnen post-konsument plast35%
EAN8721038001662
Philips Evnia 24M2N3201A är en 24-tums gamingskärm utformad för responsivt spelande. Skärmen har en Fast IPS-panel med en upplösning på 1920 x 1080 pixlar, vilket ger en detaljerad Full HD-bild. Med en uppdateringsfrekvens på 180 Hz och en responstid på 1 ms återges snabba rörelser med minimal oskärpa och eftersläpning. Den typiska ljusstyrkan är 300 cd/m² och kontrastförhållandet ligger på 1000:1, vilket bidrar till en tydlig bildåtergivning i olika ljusförhållanden. Skärmen är utrustad med Adaptive Sync-teknik för att motverka screen tearing.
Anslutningsmöjligheterna består av två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4, samt ett hörlursuttag för externt ljud. Skärmen har även inbyggda stereohögtalare på 2 W vardera. Det medföljande stativet erbjuder omfattande ergonomiska justeringar, inklusive höjdjustering upp till 130 mm, lutning, vridning och pivotfunktion för stående orientering. För alternativ montering finns stöd för VESA-fäste med standardmåtten 100 x 100 mm. Skärmen har energiklass E i SDR-läge med en förbrukning på 18,7 kWh per 1000 timmar.
Nyckelfunktioner:
  • 24-tums skärm med Full HD-upplösning (1920 x 1080)
  • Fast IPS-panel med 1 ms responstid
  • 180 Hz uppdateringsfrekvens
  • Adaptive Sync-teknik för följsamma rörelser
  • HDR10-stöd för utökat kontrastomfång
  • 126 % sRGB färgtäckning
  • Ergonomiskt stativ med höjd, lutning, vridning och pivot
  • Två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4-port
  • VESA-fäste (100 x 100 mm)