Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 6 Core Ultra 5 226V, 16 GB, 512 GB, Win 11 Pro mini-PC, tiny, raven black
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | Mini PC |
| Processor | |
| Processor | 226V |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 5 |
| Processorsockel | BGA 2833 |
| Processorkärnor | 8 |
| Processortrådar | 8 |
| Processorboostfrekvens | 4,5 GHz |
| Processorns cache | 8 MB |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Prestandakärnor | 4 |
| Processorns baseffekt | 17 W |
| Maximal turboeffekt | 37 W |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,1 GHz |
| Processorgenerering | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,5 GHz |
| LP-E-kärnor (Low Power Efficient-cores) | 4 |
| Maximal turbofrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 3,5 GHz |
| Basfrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 2100 MHz |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximalt internminne | 16 GB |
| Minne klockhastighet | 8533 MHz |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Internminne | 16 GB |
| Dataöverföringshastighet | 8533 MT/s |
| Skärm | |
| Display inkluderad | ![]() |
| Pekskärm | ![]() |
| Audio | |
| Ljudsystem | Högupplöst ljud |
| Inbyggda högtalare | ![]() |
| Antal talare | 1 |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Uttag för mikrofon/linje in | ![]() |
| DVI-port | ![]() |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| DisplayPort-version | 1.4b |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 1 |
| Antal Thunderbolt 3-portar | 0 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 1,1 kg |
| Höjd | 34,5 mm |
| Bredd | 179 mm |
| Djup | 182,9 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning | 65 W |
| Miljökrav | |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 60 ° C |
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 90% |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 12192 m |
| Tangentbord | |
| Tangentbordets anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN-kontrollens modell | Realtek RTL8852BE |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | Realtek |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 512 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Inbyggd kortläsare | ![]() |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 2,6 kg |
| Låddjup | 250 mm |
| Höjd | 187 mm |
| Förpackningens bredd | 242 mm |
| Certifikat | |
| Certifiering | RoHS compliant TCO Certified, generation 10 |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Operativsystemets språk | Danska, Engelska, Fin, Norska, Svenska |
| Förpackningens innehåll | |
| Mus inkluderad | ![]() |
| Tangentbord inkluderat | ![]() |
| Musens anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Design | |
| Chassityp | Mini PC |
| Produktvikt (oz) | ![]() |
| Produktens färg | Svart |
| Volym | 1 l |
| Produkttyp | Mini PC |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Färgnamn | Raven black |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Intel Arc Graphics 130V |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Arc Graphics |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | Intel® SoC |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Lösenordsskydd | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Sparsity-support | ![]() |
| Stöd för Windows Studio-effekter | ![]() |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processorprestanda upp till | 97 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 40 TOPs |
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 53 TOPs |
| Copilot+ PC | ![]() |
| EAN | 0199274672058 |
| Garanti | 1 år |
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 6 är en kompakt stationär dator anpassad för miljöer där skrivbordsutrymmet är begränsat. Dess 1-literschassi frigör plats på delade kontor, i receptioner och i klassrum. Datorn drivs av en åttakärnig Intel Core Ultra 5 226V-processor, lämplig för dokumentredigering, kalkylblad och administrativa uppgifter. Integrerad Intel Arc Graphics 130V hanterar bildutmatning och klarar sedvanligt kontorsarbete och videokonferenser.
Systemet levereras med förinstallerat Windows 11 Pro (64-bit), vilket säkerställer kompatibilitet med företagets nätverkspolicyer. En SSD på 512 GB ger snabba uppstartstider, och 16 GB inbyggt minne bidrar till stabilitet vid daglig användning. Paketet innehåller trådbunden mus och tangentbord för omedelbar driftsättning. Inbyggda högtalare ger ljud för systemvarningar, och separata uttag för mikrofon och hörlurar finns för anslutning av externa headset.
Nyckelfunktioner:- Processor: Basfrekvens på 2,1 GHz, med turbofrekvens upp till 4,5 GHz under belastning.
- Minne: 16 GB LPDDR5X RAM vid 8533 MHz; minnet är fastlött på moderkortet utan möjlighet till utökning.
- Nätverk: 1000 Mbit/s Ethernet-port, stöd för Wi-Fi 7 (802.11be) och Bluetooth.
- Bildskärm: HDMI-anslutning och DisplayPort för stöd av konfigurationer med flera skärmar.
- Kringutrustning: Tre USB 3.2 Gen 1 Type-A-portar och två USB 2.0-portar för tillbehör.
- Fysiska mått: 179 mm i bredd, 182,9 mm i djup och 34,5 mm i höjd.
- Energiförbrukning: Drivs av en 65 W-adapter.
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 27.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 27.05 - 28.05
Beräknad leveranstid: 28.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 28.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 28.05
Beräknad leveranstid: 27.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 27.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 28.05
- leaflet (English)
- Carbon Footprint (English)
- manual pdf (English)
- User Guide (English)


