LG G5 OLED77G54LW 77" 4K webOS TV, 165 Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision
Tillverkare: LG
ID: OLED77G54LW.AEU
Välj modell
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
12st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal195,6 cm (77")
Ljusstyrka3000 cd/m²
Svarstid (medel)0,1 ms
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Diagonal skärmstorlek195 cm
Rörelse-interpoleringsteknikOLED Motion
SkärmtypOLED evo
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K
SkärmformPlatt
Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds165 hz
Standard uppdateringsfrekvens120 hz
Audio
Inbyggd ljuddekoderDolby Atmos
Uteffekt (RMS)60 W
Ljudutgångskanaler4.2 kanaler
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd subwoofercheckmark
Automatisk volymjusteringcheckmark
LjudlägenAI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar3
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
Digital optisk utgång för ljud1
Antal RF-ingångar2
Antal HDMI-portar4
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDMI-version2.1
HDCPcheckmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Typ av RF-anslutningF, IEC
Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar3
Vikt & dimension
Höjd982 mm
Bredd1712 mm
Djup24,8 mm
Stativ, bredd50,1 cm
Stativ, djup32,1 cm
Vikt (utan stativ)33,6 kg
Höjd (utan stativ)982 mm
Bredd (utan stativ)1712 mm
Djup (utan stativ)24,8 mm
Strömtillförsel
Strömförbrukning i avslaget läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
EnergiklassE
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Strömförbrukning (max)350 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar101 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar299 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarderWi-Fi 6
Bluetooth-version5.3
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Webbläsarecheckmark
Förpackning
Vikt inkl. förpackning45,6 kg
Låddjup228 mm
Höjd1130 mm
Förpackningens bredd1879 mm
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Digitalt signalformatsystemDVB-S2, DVB-C, DVB-T, DVB-T2, DVB-S
Management features
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
Röststyrningcheckmark
Programmerbart tidsintervall7 dagar
Bildavstängning (för radio)checkmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadPower cable
Typ av fjärrkontrollMagic Remote MR25GA
Skrivbordsstativcross
Monteringssatscheckmark
Specialegenskaper
Övriga egenskaper
Garantiperiod5 År
Design
Produktens färgSvart
Gränsssnitt för panelmontering300 x 300 mm
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Introducerades år2025
Prestanda
Ljudformat som stödsDolby Atmos
Spellägecheckmark
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcheckmark
Smartphone fjärrsupportcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
BildbehandlingsteknikLG AI Picture Pro
AMD FreeSynccheckmark
checkmark
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Multivycheckmark
AI-uppskalningcheckmark
Bakgrundsbelysningsteknik med dimmerfunktionPixel Dimming
Bildprocessorα11 Gen 2 AI Processor 4K
Smart-TV
Installerat operativsystemWebOS
Operativsystemversion25
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
EAN8806096398425
LG OLED77G54LW är en 77-tums TV utrustad med en OLED evo-panel som ger exakt kontroll över varje pixel för djup svärta och hög kontrast. Enheten drivs av α11 AI Gen2-processorn, som använder AI för att optimera bild- och ljudkvalitet. TV:n har 4K-upplösning och stödjer HDR-format som Dolby Vision och HDR10 för ett utökat dynamiskt omfång. Med en nativ uppdateringsfrekvens på 165 Hz och OLED Motion-teknik återges snabba rörelser med hög skärpa, vilket är fördelaktigt för sport och spel.
Denna modell är designad för väggmontering med en tunn profil på 24,8 mm. Ljudsystemet består av en 4.2-kanalskonfiguration med 60 W uteffekt och stöd för Dolby Atmos, vilket skapar ett flerdimensionellt ljud. TV:n använder operativsystemet webOS 25, som erbjuder tillgång till ett urval av streamingapplikationer. Anslutningsmöjligheterna inkluderar fyra HDMI 2.1-portar som stöder höga bildfrekvenser i 4K-upplösning och funktioner som eARC för ljudöverföring.
Nyckelfunktioner:
  • 77-tums OLED evo-panel med 4K-upplösning
  • α11 AI-processor Gen2 för bild- och ljudoptimering
  • Stöd för HDR-formaten Dolby Vision, HDR10 och HLG
  • Inbyggt 4.2-kanals ljudsystem på 60 W med Dolby Atmos
  • Operativsystemet webOS 25 med tillgång till streamingtjänster
  • Fyra HDMI 2.1-portar för externa enheter
  • Nativ uppdateringsfrekvens på 165 Hz för jämn rörelsehantering
  • Konstruerad för väggmontering med en tunn profil på 24,8 mm