AOC Q27G4SRU 27" QHD, Fast IPS gamingskärm med USB hub
Tillverkare: AOC
ID: Q27G4SRU
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
40+st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2331 x 0,2331 mm
Kontrastförhållande (medel)1000:1
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 450 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 300 hz
Diagonal skärmstorlek68,58 cm
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens320 hz
SkärmtypLED
HD-typQuad HD
Pixeltäthet108,8 ppi
PaneltypFast IPS
SkärmformPlatt
Antal färger1,07 miljarder färger
sRGB-täckning (typisk)124,2%
Adobe RGB-täckning92,5%
checkmark
Ljusstyrka (normal)450 cd/m²
DCI-P3-täckning96,2%
HDR-teknik (High Dynamic Range)DisplayHDR 400
FärgområdesstandardsRGB
Responstid (MPRT)0,3 ms
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
LjudutgångJa
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2.1
Antal Displayportar1
HDCP-version2.2
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms3
DisplayPort-utgångens version1.4
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)613,9 mm
Höjd (med stativ)516 mm
Djup (med stativ)207,7 mm
Vikt (utan stativ)4,17 kg
Höjd (utan stativ)52,6 mm
Bredd (utan stativ)613,9 mm
Djup (utan stativ)51,3 mm
Vikt (med stativ)6,11 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)26 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar40 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning8,9 kg
Låddjup139 mm
Höjd455 mm
Förpackningens bredd730 mm
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-30 - 30°
Lutningsvinkel-3 - 21°
Svängarmcheckmark
Bild-i-bildcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Pivot vinkel-90 - 90°
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)13 cm
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, HDMI, DisplayPort, USB
Övriga egenskaper
CertifieringWEEE, REACH compliant, RoHs compliant, CB, TUV-Bauart-Mark, ISO 9241-307,EAC, FCC
Lokal nedtoningcheckmark
Varumärkesspecifika teknologierCrosshair
Ramens tjocklekstypUtan ram
Låg ingångsfördröjningcheckmark
FPS-räknarecheckmark
Skuggkontrollcheckmark
Dial point (sikte)checkmark
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Design
Produktens färgSvart, Röd
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Främre infattningSvart
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Multimedia
Uteffekt (RMS)4 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Hållbarhet
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN4038986182713
Garanti3 år
AOC Q27G4SRU är en gamingskärm konstruerad för responsivt spelande. Den 27-tums Fast IPS-panelen med QHD-upplösning (2560 x 1440 pixlar) levererar en detaljerad och skarp bild. En uppdateringsfrekvens på 320 Hz i kombination med en svarstid på 0,3 ms minimerar rörelseoskärpa, vilket är avgörande i snabba spel. Panelens färgåtergivning täcker 136,9 % av sRGB-färgrymden för levande och exakta färger, och skärmen har stöd för DisplayHDR 400 för utökat dynamiskt omfång.
För en jämn bildupplevelse utan tearing och stuttering är skärmen utrustad med Adaptive Sync-teknik och är certifierad som G-SYNC Compatible. Anslutningsmöjligheterna är omfattande med två HDMI 2.1-portar och en DisplayPort 1.4, vilket säkerställer kompatibilitet med moderna grafikkort och konsoler. En inbyggd USB 3.2-hubb med tre nedströmsportar förenklar anslutningen av kringutrustning. Det medföljande stativet erbjuder fullständiga ergonomiska justeringar, inklusive höjd, lutning, vridning och pivot för en anpassad betraktningsvinkel, samt stöd för VESA-montering (100x100 mm).
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums QHD-skärm (2560 x 1440) för skarp bildkvalitet
  • Platt Fast IPS-panel för snabb respons och breda betraktningsvinklar
  • 320 Hz uppdateringsfrekvens och 0,3 ms svarstid för jämna rörelser