Philips Evnia 32M2C5501/00 32" QHD, Fast VA, 180Hz curved gamingskärm
Tillverkare: PHILIPS
ID: 32M2C5501/00
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
6st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2724 x 0,2724 mm
Kontrastförhållande (medel)3500:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 144 hz
Bildstorlek horisontalt69,7 cm
Bildstorlek vertikalt39,2 cm
Skärm diagonal80 cm (31.5")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 270 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 180 hz
Diagonal skärmstorlek80 cm
Panelstorlek31.5 inch/80 cm
Pekskärmcross
sRGBcheckmark
SmartResponse0,5 ms
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens180 hz
SkärmtypLCD
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Pixeltäthet93,24 ppi
Färgomfång92%
PaneltypFast VA
SkärmformBöjt
DDC/CIcheckmark
Antal färger16,7 miljoner färger
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeMega Infinity DCR
checkmark
Dimfaktor25%
sRGB-täckning (typisk)120%
Adobe RGB-täckning88%
NTSC-täckning (typisk)106%
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning92%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
Bildskärmens krökning1500R
FärgområdesstandardsRGB
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
HDCP-version2.2
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcross
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)709 mm
Höjd (med stativ)593 mm
Djup (med stativ)311 mm
Vikt (utan stativ)6,14 kg
Höjd (utan stativ)426 mm
Bredd (utan stativ)709 mm
Djup (utan stativ)96 mm
Vikt (med stativ)8,17 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)31,4 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar32 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar62 kWh
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 3658 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet20 - 80%
Temperaturintervall (förvaring)-20 - 60 ° C
Temperatur vid drift0 - 40 ° C
Höjd över havet i avstängt läge0 - 12192 m
Förpackning
Vikt inkl. förpackning11 kg
Låddjup226 mm
Höjd527 mm
Förpackningens bredd900 mm
Ergonomi
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Produktvikt (oz)checkmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-30 - 30°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk21
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)13 cm
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, DisplayPort, HDMI
Bruksanvisningcheckmark
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
AnvändarkontrollerPower On/Off; Menu/OK; Input/Up; Game Settings/Down; SmartImage game/Back
Medeltid mellan fel (MTBF)50000 h
Ingående synksignal för monitorSeparat synk
Kompatibla operativsystemDDC/CI; Mac OS; sRGB; Windows 11/10
BildförbättringSmartImage game
Delta E2
LowBlue-lägecheckmark
Lättläst lägecheckmark
Med textur
Philips SmartUniformity93 - 105%
Låg ingångsfördröjningcheckmark
Design
Produktens färgVit
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Komponent-video-syncSeparat synk
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
Återvinningsbart förpackningsmaterial35%
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN8721038002614
Garanti3 år
Denna Philips Evnia 32M2C5501/00 är en 32-tums gamingskärm med en Fast VA-panel som levererar en Quad HD-upplösning på 2560 x 1440 pixlar. Skärmen har en uppdateringsfrekvens på 180 Hz och en responstid på 1 ms för följsam bildåtergivning. Ljusstyrkan är 300 cd/m² och kontrastförhållandet ligger på 3500:1, vilket ger definierade svärta och ljusa partier. För att motverka screen tearing och stuttering är den kompatibel med både AMD FreeSync och NVIDIA G-SYNC.
För anslutning finns två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4-ingång samt ett hörlursuttag. Stativet erbjuder ergonomiska justeringar med möjlighet att anpassa höjden upp till 130 mm och vinkla skärmen mellan -5 och 20 grader. Skärmen är VESA-kompatibel med fäststandarden 100 x 100 mm för montering på vägg eller monitorarm. Energiförbrukningen i SDR-läge är klassificerad till F, med en förbrukning på 31,4 kWh per 1000 timmar.
Nyckelfunktioner:
  • 32-tums Quad HD-skärm (2560 x 1440)
  • Fast VA-panel med 1 ms responstid
  • 180 Hz uppdateringsfrekvens
  • Kompatibel med AMD FreeSync och NVIDIA G-SYNC
  • Stöd för HDR 10
  • 120 % sRGB-färgtäckning
  • Höjdjusterbart stativ (130 mm) med lutningsfunktion
  • Flimmerfri teknik och läge för lågt blått ljus
  • Två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4-port
  • VESA-fäste på 100 x 100 mm