Chieftec BU-12B-300 mini-ITX chassi, svart
Tillverkare: CHIEFTEC
ID: BU-12B-300
Beräknad leverans: 24.05 - 26.05
Leverantörens beräknade utleveranstid 22.05.2026
Välj din butik
Leverantörens beräknade utleveranstid 22.05.2026 Öppet idag: Stängt Information om butiken
Anslutningar
LjudanslutningJa
LjudutgångJa
Hörlursutgångar1
Uttag för mikrofon/linje incheckmark
Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-portar2
Combo hörlurar / mikrofon-portcheckmark
Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar2
Vikt & dimension
Vikt3,55 kg
Höjd280 mm
Bredd92,5 mm
Djup290 mm
Material tjocklek0,5 mm
Lagringsmedia
Inbyggd kortläsarecheckmark
Antalet hårddiskar som stöds2
Hårddiskstorlek som stöds2.5,3.5"
Antal lagringsenheter som stöds2
Kombolåda HDD/SSDcross
Förpackning
LED-styrenhetcross
Kylning
Kylningcheckmark
Maximal främre fläktar1
Frontfläktdiametrar som stöds80 mm
Flytande kylförmågacross
Installerad bakre radiatorcross
Installerad främre radiatorcross
Installerad övre radiatorcross
Fläkthastighetsstyrningcross
Övriga egenskaper
Strömlysdiodcheckmark
Skruvar medföljercheckmark
Design
ModellPC
Rackmonteringcross
FormfaktorSmall Form Factor (SFF)
MaterialSECC
Produktvikt (oz)cross
Produktens färgSvart
Belysningcross
Förbättrad kabelhanteringcross
Återställningsknappcross
Som stöds moderkorts formfaktorerMini-ITX
Kylning typLuft
Anti-dammfiltercross
Antalet 5,25 "fack1
Antal 3,5 "vikar1
Lämplig förHem / Kontor
Transporthjulcross
Sidorutacross
Antal interna 3,5 "platser1
Maximal CPU-kylarhöjd6,5 cm
Maximal grafikkortslängd15 cm
Antalet expansionsplatser2
Antal interna 5,25" fack1
Maximal PSU-längd15 cm
Antal 2,5 "vikar1
Antal externa 5,25"-fack1
checkmark
Panel(er) i härdat glascross
RGB-kontrollknappcross
Strömförsörjning
Antal strömförsörjningsaggregat1
Strömförsörjning300 W
Strömförsörjning ingårcheckmark
Egenskaper
ProdukttypDatorchassi
Logistikdata
Harmonized System (HS)-kod84733080
EAN0753263077158
Garanti2 år
Chieftec BU-12B-300 är ett kompakt Small Form Factor-chassi (SFF) utformat för Mini-ITX-system. Det levereras med ett förinstallerat 300W nätaggregat, vilket förenklar komponentval och installation för systembyggen avsedda för hem eller kontor. Chassit är konstruerat i SECC-stål och har en design som medger både vertikal och horisontell placering för att passa i utrymmesbegränsade miljöer.
Internt finns stöd för en 3,5-tums och en 2,5-tums lagringsenhet samt ett externt 5,25-tums fack. Två expansionsplatser för lågprofilskort ger möjlighet att installera ett dedikerat grafikkort eller andra PCI/PCIe-enheter. Frontpanelen är utrustad med två USB 3.0-portar, ljudanslutningar och en integrerad minneskortläsare för SD/MMC-kort. Kylningen hanteras via en monteringsplats för en 80 mm fläkt i fronten (säljs separat).
Nyckelfunktioner:
  • Stöder moderkortsstandarden Mini-ITX
  • Levereras med ett förinstallerat 300W nätaggregat
  • Hyser en 3,5-tums och en 2,5-tums lagringsenhet
  • Har två expansionsplatser för lågprofilskort
  • Klarar en maximal CPU-kylarhöjd på 65 mm