Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 6 Intel Core Ultra 7 256V, 16 GB, 512 GB, Win 11 Pro mini-PC, Tiny, Eclipse Black
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | 256V |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 7 |
| Processorsockel | BGA 2833 |
| Processorkärnor | 8 |
| Processortrådar | 8 |
| Processorboostfrekvens | 4,8 GHz |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorfrekvens | 2,2 GHz |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Prestandakärnor | 4 |
| Processorns baseffekt | 17 W |
| Maximal turboeffekt | 37 W |
| Basfrekvens för prestandakärna | 2,1 GHz |
| Processorgenerering | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 4,5 GHz |
| LP-E-kärnor (Low Power Efficient-cores) | 4 |
| Maximal turbofrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 3,5 GHz |
| Basfrekvens för LP-E-kärna (Low Power Efficient-core) | 2100 MHz |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | LPDDR5X |
| Maximalt internminne | 16 GB |
| Minne klockhastighet | 8533 MHz |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Internminne | 16 GB |
| Dataöverföringshastighet | 8533 MT/s |
| Skärm | |
| Display inkluderad | ![]() |
| Audio | |
| Ljudsystem | Högupplöst ljud |
| Inbyggda högtalare | ![]() |
| Antal talare | 1 |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| DVI-port | ![]() |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| DisplayPort-version | 1.4b |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 1 |
| Antal Thunderbolt 3-portar | 0 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 1,1 kg |
| Höjd | 36,5 mm |
| Bredd | 179 mm |
| Djup | 182,9 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning | 90 W |
| Miljökrav | |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 60 ° C |
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 90% |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 12192 m |
| Tangentbord | |
| Tangentbordets anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN-kontrollens modell | Realtek RTL8852BE |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | Realtek |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 512 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Inbyggd kortläsare | ![]() |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 2,6 kg |
| Låddjup | 250 mm |
| Höjd | 187 mm |
| Förpackningens bredd | 242 mm |
| Certifikat | |
| Certifiering | RoHS compliant TCO Certified, generation 10 |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Operativsystemets språk | Danska, Engelska, Fin, Norska, Svenska |
| Förpackningens innehåll | |
| Mus inkluderad | ![]() |
| Tangentbord inkluderat | ![]() |
| Musens anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Design | |
| Chassityp | Mini PC |
| Produktvikt (oz) | ![]() |
| Produktens färg | Svart |
| Volym | 1 l |
| Produkttyp | Stationär dator |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Färgnamn | Raven black |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Intel Arc Graphics 140V |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Arc Graphics |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | Intel® SoC |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Lösenordsskydd | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Sparsity-support | ![]() |
| Stöd för Windows Studio-effekter | ![]() |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processorprestanda upp till | 115 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 47 TOPs |
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 64 TOPs |
| Copilot+ PC | ![]() |
| EAN | 0199274686345 |
| Garanti | 1 år |
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 6 Tiny (Intel Core Ultra 7 256V, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Pro) är en kompakt företagsdator anpassad för kontorsmiljöer med begränsat utrymme. Med Windows 11 Pro är den väl lämpad för professionella arbetsuppgifter. Datorn drivs av en åttakärnig Intel Core Ultra 7-processor och integrerad Intel Arc Graphics 140V. En 512 GB SSD hanterar lagring och operativsystem. Det kompakta chassit i färgen Eclipse Black är utformat för delade arbetsplatser och kan monteras bakom en skärm med VESA-fäste.
Systemet har 16 GB LPDDR5X RAM för effektiv multitasking. Kabelanslutet nätverk är tillgängligt via en Gigabit Ethernet-port på baksidan. Anslutningsmöjligheterna inkluderar en HDMI-port och en DisplayPort, vilket möjliggör konfigurationer med dubbla skärmar. Enheten har inbyggda högtalare och ett 3,5 mm-uttag för hörlurar. Externa tillbehör ansluts via två USB 2.0-portar. För att bibehålla det nätta formatet har designen utelämnat äldre DVI-anslutningar och integrerade kortläsare.
Nyckelfunktioner:- 2,2 GHz basfrekvens, med turbofrekvens upp till 4,8 GHz för krävande uppgifter.
- 12 MB cache för snabbare datahämtning.
- 8533 MHz minneshastighet för hög bandbredd.
- Wi-Fi 6 (802.11ax) och Bluetooth 5.2 för trådlös anslutning och parkoppling av tillbehör.
- 90 W strömförsörjning för hög energieffektivitet.
- Mått: 179 × 182,9 × 36,5 mm, optimerad för begränsade kontorsytor.
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 27.05 - 29.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 27.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 27.05 - 28.05
Beräknad leveranstid: 28.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 28.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 28.05
Beräknad leveranstid: 27.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 27.05 - 29.05
Beräknad leveranstid: 28.05
- leaflet (English)
- Carbon Footprint (English)
- manual pdf (English)
- User Guide (English)


