ASUS ROG Strix XG34WCDG 34" UWQHD, OLED curved gamingskärm med USB-C hub
Tillverkare: ASUS
ID: 90LM0B70-B01171
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
1st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,232 x 0,232 mm
Kontrastförhållande (medel)1500000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande21:9
Bildstorlek horisontalt80 cm
Bildstorlek vertikalt33,7 cm
Skärm diagonal86,4 cm (34")
Svarstid (medel)0,03 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning3440 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens280 - 280 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 175 hz
Diagonal skärmstorlek87 cm
Pekskärmcross
Typ av bakgrundsbelysningOLED
Max uppdateringsfrekvens175 hz
SkärmtypQD-OLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande21:9
HD-typUltraWide Quad HD
Pixeltäthet109 ppi
Färgomfång99,3%
PaneltypOLED
SkärmformKonkav skärm
Antal färger1,073 miljarder färger
sRGB-täckning (typisk)100%
checkmark
Ljusstyrka (max)1000 cd/m²
Ljusstyrka (normal)250 cd/m²
HDR-teknik (High Dynamic Range)DisplayHDR 400 True Black
Bildskärmens krökning1800R
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2,1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms2
Antal USB typ C-portar nedströms1
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPortcheckmark
USB-strömleveranscheckmark
USB-strömförsörjning upp till15 W
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)812 mm
Höjd (med stativ)545 mm
Djup (med stativ)199 mm
Vikt (utan stativ)6,2 kg
Höjd (utan stativ)380 mm
Bredd (utan stativ)812 mm
Djup (utan stativ)108 mm
Vikt (med stativ)8,3 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)36 W
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i PowerSave läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar32 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar50 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning11,7 kg
Låddjup224 mm
Höjd515 mm
Förpackningens bredd930 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-25 - 25°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcross
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)11 cm
Förpackningens innehåll
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
Varumärkesspecifika teknologierASUS OLED Care
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Prestanda
Spellägecheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC Compatible
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringForest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711387973332
Garanti3 år
ASUS ROG Strix OLED XG34WCDG är en 34-tums böjd gamingskärm med en OLED-panel och ett 21:9 bildförhållande. Skärmen har en UltraWide Quad HD-upplösning på 3440 x 1440 pixlar, vilket ger en hög detaljnivå över den breda ytan. Med en uppdateringsfrekvens på 175 Hz och en responstid på 0.03 ms (GTG) är den konstruerad för snabba spelscener där rörelseskärpa är avgörande. Panelens kontrastförhållande ligger på 1500000:1, vilket bidrar till djupa svarta nivåer, och den typiska ljusstyrkan är 250 cd/m².
Anslutningsmöjligheterna inkluderar två HDMI 2.1-portar, en DisplayPort 1.4 och en USB-C-port som fungerar som upstream för den inbyggda USB 3.2 Gen1-hubben med två USB-A-portar. Ett hörlursuttag finns också tillgängligt. Stativet erbjuder ergonomiska justeringar för höjd upp till 110 mm, lutning och vridning, vilket gör det möjligt att anpassa skärmens position. För alternativa monteringslösningar finns stöd för VESA-standarden med ett fästmönster på 100 x 100 mm. Skärmen har energiklass F i SDR-läge.
Nyckelfunktioner:
  • 34 tums böjd OLED-panel med UWQHD-upplösning
  • 175 Hz uppdateringsfrekvens för jämn rörelse
  • 0.03 ms responstid (GTG) för minimal oskärpa
  • Täcker 99.3% av DCI-P3-färgrymden