Sony Bravia 8 K55XR80PAEP 55" 4K OLED Google TV, 120 Hz, HDR10, Dolby Vision, silver
Produktspecifikation
| Internminne | 32000 MB |
| Skärm | |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| Ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Upplösning | 4K 3840 x 2160 pixels |
| Bildformatsjustering | 16:9 |
| Diagonal skärmstorlek | 139 cm |
| Videolägen som stöds | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| LED-bakgrundsbelysning |  |
| Rörelse-interpoleringsteknik | OLED Motion |
| Motion interpolering frekvens | 120 hz |
| Skärmtyp | OLED |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmform | Platt |
| Benämning av dynamiskt kontrastförhållande | XR Contars Booster |
| Standard uppdateringsfrekvens | 120 hz |
| Audio | |
| Uteffekt (RMS) | 50 W |
| Subwoofer RMS-effekt | 10 W |
| Inbyggda högtalare |  |
| Inbyggd subwoofer |  |
| Automatisk volymjustering |  |
| Antal talare | 5 |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) |  |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Digital optisk utgång för ljud | 1 |
| Ingående kompositvideo | 0 |
| PC-In (D-Sub) |  |
| Antal RF-ingångar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| HDCP |  |
| Common interface Plus (CI+) |  |
| Ljudreturkanal (ARC) |  |
| HDCP-version | 2.3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 0 |
| RS-232C-portar | 0 |
| Vikt & dimension | |
| Höjd | 706 mm |
| Djup | 37 mm |
| Bredd (med stativ) | 1223 mm |
| Höjd (med stativ) | 732 mm |
| Djup (med stativ) | 248 mm |
| Vikt (utan stativ) | 17,1 kg |
| Höjd (utan stativ) | 706 mm |
| Bredd (utan stativ) | 1223 mm |
| Djup (utan stativ) | 37 mm |
| Vikt (med stativ) | 18 kg |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,5 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Energiklass | F |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 93 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 72 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 93 kWh |
| Nätverk | |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Nätverksansluten (Ethernet) |  |
| Bluetooth |  |
| Wi-Fi |  |
| Bluetooth-profiler | A2DP, AVRCP, HID, HOGP, SPP |
| Wi-Fi Direct |  |
| Miracast |  |
| Webbläsare |  |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 24 kg |
| Låddjup | 180 mm |
| Höjd | 841 mm |
| Förpackningens bredd | 1359 mm |
| Bruksanvisning |  |
| Snabbstartsguide |  |
| Förpackningens vikt | 25000 kg |
| TV-tuner | |
| Analogt signalformatsystem | PAL BG, PAL DK |
| Typ av tuner | Analog och digital |
| Antal mottagare | 3 tuners |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| TV-band som stöds | UHF, VHF |
| Management features | |
| Elektronisk programguide (EPG) |  |
| Vilolägestimer |  |
| På/av timer |  |
| OSD-språk | Multi |
| Röststyrning |  |
| Programmerbart tidsintervall | 7 dagar |
| Bildavstängning (för radio) |  |
| Fungerar med Google Assistant |  |
| Förpackningens innehåll | |
| Fjärrkontroll ingår |  |
| Kabel inkluderad | AC, USB |
| Typ av fjärrkontroll | IR |
| Skrivbordsstativ |  |
| Specialegenskaper | |
| Övriga egenskaper | |
| Batterier medföljer |  |
| Design | |
| Produktens färg | Silver |
| Gränsssnitt för panelmontering | 300 x 300 mm |
| Färg på stativet | Silver |
| På / av-knapp |  |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| VESA-fäste |  |
| Typ av stativ | Benstativ |
| Ramlös design |  |
| Introducerades år | 2024 |
| Montering | |
| Maxvikt | 30 kg |
| Prestanda | |
| Ljudformat som stöds | AAC, ASF, FLAC, LPCM, MP3, OGG, WAV, WMA |
| Spelläge |  |
| Text-TV funktioner |  |
| Funktion för undertexter |  |
| Ljussensor |  |
| Lokal nedtoning |  |
| 4K-uppskalningsfunktion |  |
| Inspelning via USB |  |
| Bildbehandlingsteknik | Sony Triluminos Pro, Sony XR Contrast Booster |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| Calman Ready |  |
| Smart-TV | |
| Installerat operativsystem | Android |
| Internet-TV |  |
| Smart-TV |  |
| Skärmspegling |  |
| EAN | 4548736159778 |
| Garanti | 2 år |
Sony K55XR80PAEP är en 55-tums TV med en 4K Ultra HD OLED-panel. Denna panelteknik ger djup svärta och hög kontrast genom att varje pixel kan tändas och släckas individuellt. Bildbehandlingen hanteras av Sonys XR-processor som använder tekniker som XR Triluminos Pro för ett brett färgomfång och XR Contrast Booster för att optimera ljusstyrkan. TV:n har en inbyggd uppdateringsfrekvens på 120 Hz, vilket tillsammans med XR OLED Motion-tekniken ger jämnare rörelser i scener med snabb action. Stöd finns för flera HDR-format, inklusive HDR10, HLG och Dolby Vision.
Ljudsystemet består av fem integrerade högtalare med en total uteffekt på 50 W och är kompatibelt med ljudformaten Dolby Atmos och DTS:X för ett mer omslutande ljud. Som smart-TV används operativsystemet Google TV, vilket ger tillgång till ett brett utbud av applikationer och streamingtjänster direkt via TV:ns gränssnitt. Anslutningsmöjligheterna inkluderar fyra HDMI 2.1-portar, två USB-portar, en optisk ljudutgång samt trådlös anslutning via Wi-Fi 6 och Bluetooth 5.3. TV:n är även utrustad med ett spelläge som utnyttjar funktionerna i HDMI 2.1 för en optimerad spelupplevelse.
Nyckelfunktioner:- Visar bilder på en 55-tums 4K OLED-panel
- Använder XR-processor för bildoptimering
- Stödjer HDR-formaten HDR10, HLG och Dolby Vision
- Har en uppdateringsfrekvens på 120 Hz för jämna rörelser
- Levererar ljud via fem högtalare med 50 W uteffekt
- Är kompatibel med ljudformaten Dolby Atmos och DTS:X
- Körs på operativsystemet Google TV
- Inkluderar fyra HDMI 2.1-portar och två USB-portar
- Ansluter trådlöst med Wi-Fi 6 och Bluetooth 5.3
- Har ett VESA-fäste på 300 x 300 mm för väggmontering