ASUS ROG Strix XG27AQWMG 27" QHD, OLED, 280 Hz gamingskärm
Tillverkare: ASUS
ID: 90LM0BZ0-B01171
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
11st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,229 x 0,229 mm
Kontrastförhållande (medel)1500000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Bildstorlek horisontalt59 cm
Bildstorlek vertikalt33,2 cm
Skärm diagonal67,3 cm (26.5")
Svarstid (medel)0,03 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens480 - 480 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens41 - 280 hz
Diagonal skärmstorlek67,32 cm
Pekskärmcross
Max uppdateringsfrekvens280 hz
SkärmtypOLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Pixeltäthet108,79 ppi
Färgomfång99,5%
PaneltypWOLED
SkärmytskiktGlansigt
SkärmformPlatt
Antal färger1,073 miljarder färger
checkmark
Ljusstyrka (max)1500 cd/m²
DCI-P3-täckning99,5%
HDR-teknik (High Dynamic Range)HDR True Black 500, High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Ljudanslutning3,5mm
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2,1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms2
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)605 mm
Höjd (med stativ)500 mm
Djup (med stativ)188 mm
Vikt (utan stativ)4,8 kg
Höjd (utan stativ)368 mm
Bredd (utan stativ)605 mm
Djup (utan stativ)63 mm
Vikt (med stativ)6,7 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)26.8 W
NätaggregatstypExtern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i PowerSave läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar50 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning9,1 kg
Låddjup186 mm
Höjd470 mm
Förpackningens bredd780 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-45 - 45°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Pivot vinkel-90 - 90°
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)11 cm
Förpackningens innehåll
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
CertifieringTÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light (Hardware Solution)
VESA AdaptiveSync Display 280Hz
VESA DisplayHDR 500 True Black
AMD FreeSync Premium Pro
G-SYNC Compatible
FSC MIX
Varumärkesspecifika teknologierASUS OLED Care
Skuggkontrollcheckmark
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Prestanda
Spellägecheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC Compatible
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringForest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711636168991
Garanti3 år
ASUS ROG Strix XG27AQWMG är en 27-tums QHD-bildskärm (2560 x 1440) som använder en Tandem TrueBlack Glossy OLED-panel. Denna teknik levererar ett kontrastförhållande på 1 500 000:1 och en responstid på 0,03 ms, vilket ger skarp rörelsehantering utan eftersläpningar. Med en uppdateringsfrekvens på upp till 280 Hz är monitorn konstruerad för tävlingsinriktat spelande där varje bildruta räknas. För att bibehålla panelens prestanda över tid är den utrustad med ASUS OLED Care Pro, ett system som aktivt motverkar inbränning.
Anslutningsmässigt är skärmen utrustad med två HDMI 2.1-portar, en DisplayPort 1.4 och en integrerad USB 3.2-hubb för kringutrustning. För att säkerställa komfort under långa sessioner har den flimmerfri teknik och ett ergonomiskt stativ. Stativet erbjuder justeringar för höjd, lutning, vridning och pivot för en optimal betraktningsvinkel. Det är även löstagbart för VESA-montering (100x100 mm), vilket ger flexibla installationsalternativ på ett skrivbordsfäste eller en monitorarm.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums OLED-skärm med QHD-upplösning (2560 x 1440)
  • Plan panel med glansig yta för hög kontrast
  • 280 Hz uppdateringsfrekvens och 0,03 ms svarstid
  • Stöd för HDR10 med 99,5 % täckning av DCI-P3