Samsung UE55U8092FUXXH 55" 4K LED Tizen TV, 50 Hz, HDR10+
Tillverkare: SAMSUNG
ID: UE55U8092FUXXH
Välj modell
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
38st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal139,7 cm (55")
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Diagonal skärmstorlek138 cm
Grafikupplösningar som stöds3840 x 2160
Videolägen som stöds2160p
Kontrastförhållande (dynamisk)Mega Kontrast
Automatisk ljusstyrkacheckmark
Rörelse-interpoleringsteknikMotion Xcelerator
SkärmtypLED
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
SkärmformPlatt
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeMega Kontrast
Standard uppdateringsfrekvens50 hz
Audio
Uteffekt (RMS)20 W
Ljudutgångskanaler2.0 kanaler
Inbyggda högtalarecheckmark
Antal talare2
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
Deskriptor för förhandsval av ljudcheckmark
Anpassningsbart ljudcheckmark
OTS+ (Object Tracking Sound+)checkmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar1
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
PC-In (D-Sub)cross
Antal RF-ingångar1
Antal HDMI-portar3
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common Interface Plus (CI+)-version1.4
Vikt & dimension
Djup76,6 mm
Stativ, bredd81,3 cm
Bredd (med stativ)1224,6 mm
Höjd (med stativ)759,1 mm
Djup (med stativ)199 mm
Stativ, djup19,9 cm
Vikt (utan stativ)9,6 kg
Höjd (utan stativ)707,8 mm
Bredd (utan stativ)1224,6 mm
Djup (utan stativ)76,6 mm
Vikt (med stativ)9,9 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)79 W
Strömförbrukning i avslaget läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Energisparlägecheckmark
EnergiklassG
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning220 - 240 V
Strömförbrukning (max)125 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)G
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar79 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar118 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarderWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth-version5.3
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Webbläsarecheckmark
Förpackning
Vikt inkl. förpackning14 kg
Låddjup127 mm
Höjd810 mm
Förpackningens bredd1354 mm
Bruksanvisningcheckmark
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Antal mottagare3 tuners
Digitalt signalformatsystemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
KontrolltypFjärr
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
Automatisk avstängningcheckmark
OSD-språkMulti
Antal OSD språk27
Röststyrningcheckmark
Programmerbart tidsintervall7 dagar
Röstguidecheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Fungerar med Samsung Bixbycheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC
Typ av fjärrkontrollTM2240A
Skrivbordsstativcheckmark
Specialegenskaper
Samsung-teknik (AV/TV)4K Upscaling, Q-Symphony, Samsung Knox
Övriga egenskaper
Årlig energiförbrukning151 kWh
Design
Produktens färgSvart
Gränsssnitt för panelmontering200 x 200 mm
Färg på stativetSvart
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Typ av stativBenstativ
Typ av metallring3 Bezel-less
Introducerades år2025
Prestanda
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Spellägecheckmark
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcheckmark
DVD-spelarecross
BildbehandlingsteknikSamsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast
checkmark
HDR-teknik (High Dynamic Range)Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Ekosensorcheckmark
Stöd för appen SmartThingscheckmark
SpelfunktionerAutomatiskt låglatensläge (ALLM), HGiG, Variabel uppdateringsfrekvens (VRR)
AI-uppskalningcheckmark
Bakgrundsbelysningsteknik med dimmerfunktionUHD Dimming
Smart-TV
Installerat operativsystemTizen
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
HbbTVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
VideoapparSamsung TV Plus
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)-version2.0.4
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
Ljudspeglingcheckmark
EAN8806097068570
Operativsystemet Tizen fungerar som en central hub för appar och streamingtjänster, med ett gränssnitt som underlättar navigering och innehållsupptäckt. Ljudsystemet består av två högtalare med en total uteffekt på 20 W och stödjer OTS Lite, som simulerar ljud som följer objekt på skärmen, samt Adaptive Sound för ljudoptimering i realtid. För anslutning av externa enheter finns tre HDMI-portar, en USB-port och en Ethernet-port. Trådlös anslutning sker via Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3, vilket möjliggör streaming och anslutning av tillbehör som hörlurar eller spelkontroller.
Nyckelfunktioner:
  • Har en 55-tums LED-panel med 4K Crystal UHD-upplösning
  • Använder en Crystal Processor 4K för bildoptimering
  • Stödjer HDR-formatet HDR10+ för utökat kontrastomfång
  • Inkluderar Motion Xcelerator för jämnare rörelseåtergivning
  • Levererar 20 W ljud med OTS Lite och Adaptive Sound
  • Kör operativsystemet Tizen för appar och streaming
  • Erbjuder 3 HDMI-portar och 1 USB-port för externa enheter
  • Ansluter trådlöst via Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3
  • Är utrustad med ett spelläge för optimerad prestanda
  • Kan väggmonteras med ett 200 x 200 mm VESA-fäste