Samsung QE75QN80F 75" 4K Neo QLED Tizen TV, 144 Hz, HDR10+
Tillverkare: SAMSUNG
ID: QE75QN80
Välj modell
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
40+st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal190,5 cm (75")
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Diagonal skärmstorlek189 cm
Typ av LED-bakgrundsbelysningMini-LED
Rörelse-interpoleringsteknikMotion Xcelerator
SkärmtypNeo QLED
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
SkärmformPlatt
Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds144 hz
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeQuantum Matrix Technology
Standard uppdateringsfrekvens100 hz
Audio
Inbyggd ljuddekoderDolby Atmos
Uteffekt (RMS)30 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Automatisk volymjusteringcheckmark
Antal talare4
LjudlägenAdaptive Sound Pro
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
Deskriptor för förhandsval av ljudcheckmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar2
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
Digital optisk utgång för ljud1
PC-In (D-Sub)cross
Antal RF-ingångar3
Antal HDMI-portar4
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDMI-version2.1
HDCPcheckmark
Common interface Plus (CI+)checkmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Common Interface Plus (CI+)-version1.4
Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar0
Vikt & dimension
Djup47,1 mm
Stativ, bredd35,5 cm
Bredd (med stativ)1670,6 mm
Höjd (med stativ)1015,6 mm
Djup (med stativ)331,5 mm
Stativ, djup33,1 cm
Vikt (utan stativ)32,2 kg
Höjd (utan stativ)958,3 mm
Bredd (utan stativ)1670,6 mm
Djup (utan stativ)47,1 mm
Vikt (med stativ)33,5 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)124 W
Strömförbrukning i avslaget läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Energisparlägecheckmark
EnergiklassF
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning220-240 V
Strömförbrukning (max)335 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar124 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar335 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarderWi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth-version5.3
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Webbläsarecheckmark
Förpackning
Vikt inkl. förpackning45,7 kg
Låddjup169 mm
Höjd1075 mm
Förpackningens bredd1822 mm
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Automatisk kanalsökningcheckmark
Antal mottagare1 tuners
Digitalt signalformatsystemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Management features
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
Automatisk avstängningcheckmark
Antal OSD språk28
Röststyrningcheckmark
Programmerbart tidsintervall7 dagar
Röstguidecheckmark
Fungerar med Amazon Alexacheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Fungerar med Samsung Bixbycheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC
Typ av fjärrkontrollTM2560E
Skrivbordsstativcheckmark
Specialegenskaper
Design
Produktens färgGrå
Gränsssnitt för panelmontering400 x 400 mm
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Typ av stativCenterställ
Typ av metallring3 Bezel-less
Introducerades år2025
Prestanda
Spellägecheckmark
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcheckmark
Smartphone fjärrsupportcheckmark
Inspelning via USBcheckmark
BildbehandlingsteknikSamsung Real Depth Enhancer
AMD FreeSynccheckmark
checkmark
Ekosensorcheckmark
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Stöd för appen SmartThingscheckmark
Tryckvisningcheckmark
Multivycheckmark
AI-uppskalningcheckmark
Bakgrundsbelysningsteknik med dimmerfunktionUltimate UHD Dimming
BildprocessorNQ4 AI Gen2
Smart-TV
Installerat operativsystemTizen
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
HbbTVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)-version2.0.3
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
Ljudspeglingcheckmark
Röstinteraktion (fjärrfält)checkmark
TV initiate mirroring (initiera spegling)checkmark
Universal guidecheckmark
EAN8806095995496
Nyckelfunktioner:
  • Skärmstorlek: 75 tum (189 cm) Neo QLED
  • Upplösning: 4K (3840 x 2160 pixlar)
  • Bildprocessor: NQ4 AI Gen2 med 4K AI-uppskalning
  • Bakgrundsbelysning: Mini LED med Quantum Matrix Technology Core
  • HDR-stöd: Neo Quantum HDR och HDR10+
  • Uppdateringsfrekvens: 100 Hz (Motion Xcelerator 144Hz)
  • Ljud: 30 W med 4 högtalare och Dolby Atmos
  • Smart TV: Tizen operativsystem med röststyrning
  • Anslutningar: 4 x HDMI 2.1, 2 x USB 2.0, optisk ljudutgång, LAN
  • Trådlös teknik: Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3
  • VESA-standard: 400 x 400 mm