Samsung QE55QN80F 55" 4K Neo QLED Tizen TV, 144 Hz, HDR10+, carbon silver
Tillverkare: SAMSUNG
ID: QE55QN80
Välj modell
-13%
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
38st tillgängligt
Välj din butik
Beställ och hämta, 1st i lager Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: 10:00 - 17:00 Information om butiken
Multitronic Mariehamn
Multitronics stora rea har startat!
Läs mer
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker 1
Skärm
Kontrastförhållande (medel)1200:1
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal139,7 cm (55")
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Bildformatsjustering16:9
Diagonal skärmstorlek139,7 cm
Rörelse-interpoleringsteknikMotion Xcelerator
SkärmtypNeo QLED
SkärmformPlatt
Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds144 hz
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeQuantum Matrix Technology
Standard uppdateringsfrekvens100 hz
Audio
Inbyggd ljuddekoderDolby Atmos
Uteffekt (RMS)30 W
Ljudutgångskanaler4.0 kanaler
Antal talare2
LjudlägenAdaptive Sound Pro, Surround
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
Deskriptor för förhandsval av ljudcheckmark
Anpassningsbart ljudcheckmark
Active voice amplifier (AVA)checkmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar2
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
Digital optisk utgång för ljud1
Antal RF-ingångar1
Antal HDMI-portar4
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDMI-version2.1
Common Interface Plus (CI+)-version1.4
Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar2
Vikt & dimension
Höjd764 mm
Bredd1227 mm
Djup247,4 mm
Bredd (med stativ)1227,6 mm
Höjd (med stativ)764 mm
Djup (med stativ)247,4 mm
Vikt (utan stativ)16,4 kg
Höjd (utan stativ)706,2 mm
Bredd (utan stativ)1227,6 mm
Djup (utan stativ)47,2 mm
Vikt (med stativ)17,2 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)76 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Energisparlägecheckmark
EnergiklassF
Växelström Frekvens50/60 hz
Strömförbrukning (max)230 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar76 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar217 kWh
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcross
Förpackning
Vikt inkl. förpackning22 kg
Låddjup148 mm
Höjd813 mm
Förpackningens bredd1352 mm
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Antal mottagare3 tuners
Digitalt signalformatsystemDVB-CS2, DVB-T2
Management features
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
Automatisk avstängningcheckmark
Röststyrningcheckmark
Bildavstängning (för radio)checkmark
Fungerar med Amazon Alexacheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Fungerar med Samsung Bixbycheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC
Typ av fjärrkontrollTM2360E (UK Add TM1240A)
Skrivbordsstativcheckmark
Smart fjärrkontroll inkluderadcheckmark
Specialegenskaper
Samsung-teknik (AV/TV)4K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energiläge, AI Mode, AI Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Spelpanel, Spelhub, Generative Wallpaper, Motion Xcelerator 144Hz, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen2 Processor, Neo Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite, PANTONE Validated, Quantum Matrix Technology Core, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration, SolarCell-fjärrkontroll, Supersize Picture Enhancer, Universal Gesture
Design
Produktens färgSilver
Gränsssnitt för panelmontering200 x 200 mm
Färg på stativetGrå
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
FärgnamnCarbon Silver
Typ av stativCenterställ
Typ av metallring3 Bezel-less
Mini-väggfästecheckmark
Introducerades år2025
Prestanda
KomprimeringsformatHEVC
Spellägecheckmark
Funktion för undertextercheckmark
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcheckmark
4K-uppskalningsfunktioncheckmark
AMD FreeSynccheckmark
checkmark
Stöd för appen SmartThingscheckmark
Smart-TV
Installerat operativsystemTizen
OperativsystemversionTizen
Skärmspeglingcheckmark
VideoapparSamsung TV Plus
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
Röstinteraktion (fjärrfält)checkmark
EAN8806095995540
För spel är TV:n utrustad med Motion Xcelerator-teknik som stödjer uppdateringsfrekvenser upp till 144 Hz, vilket ger en mjuk och följsam bild. FreeSync Premium Pro minimerar bildryck och eftersläpningar. Ljudsystemet har stöd för Dolby Atmos, vilket skapar en flerdimensionell ljudbild som omsluter lyssnaren. Enheten kör operativsystemet Tizen, som erbjuder ett gränssnitt för streamingtjänster och applikationer. Anslutningsmöjligheterna inkluderar fyra HDMI 2.1-portar, Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3 för koppling till externa enheter.
Nyckelfunktioner:
  • Panel på 55 tum med Neo QLED och Mini-LED-teknik
  • Upplösning på 4K UHD (3840 x 2160 pixlar)
  • Bildbehandling med NQ4 AI Gen2-processor
  • Stöd för HDR-formaten Neo Quantum HDR och HDR10+
  • Rörelsehantering upp till 144 Hz med Motion Xcelerator
  • Spelfunktioner som FreeSync Premium Pro och HDMI 2.1
  • Ljudsystem med 30 W effekt och stöd för Dolby Atmos
  • Smart TV-plattform baserad på operativsystemet Tizen
  • Trådlös anslutning via Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3
  • VESA-kompatibel med måtten 200 x 200 mm