Philips 27M2N3501PA/00 27" QHD, IPS gamingskärm
Tillverkare: PHILIPS
ID: 27M2N3501PA/00
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
1st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2331 x 0,2331 mm
Kontrastförhållande (medel)1000:1
Horisontellt sökområde30 - 230 kHz
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 144 hz
Bildstorlek horisontalt59,7 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Diagonal skärmstorlek68,5 cm
Grafikupplösningar som stöds2560 x 1440
Videolägen som stöds1440p
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens144 hz
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Pixeltäthet109 ppi
PaneltypIPS
SkärmformPlatt
Antal färger16,7 miljoner färger
checkmark
Dimfaktor25%
sRGB-täckning (typisk)125%
NTSC-täckning (typisk)114%
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardsRGB
Responstid (MPRT)0,3 ms
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Antal Displayportar1
HDCP-version1.4/2.2
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)614 mm
Höjd (med stativ)519 mm
Djup (med stativ)261 mm
Vikt (utan stativ)3,88 kg
Höjd (utan stativ)368 mm
Bredd (utan stativ)614 mm
Djup (utan stativ)60 mm
Vikt (med stativ)5,66 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)35 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Strömförbrukning (max)35 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar35 kWh
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 3658 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet20 - 80%
Förpackning
Vikt inkl. förpackning8,39 kg
Låddjup139 mm
Höjd455 mm
Förpackningens bredd730 mm
Produktvikt (oz)checkmark
LED-indikatorercheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-30 - 30°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcheckmark
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk21
Pivot vinkel-90 - 90°
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadDisplayPort, HDMI, Energiljus
Övriga egenskaper
Certifikat för överensstämmelseCB
Design
Produktens färgVit
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgVit
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Multimedia
Uteffekt (RMS)4 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringENERGY STAR, EPEAT
Innehåller intePVC/BFR
EAN8721038004304
Garanti3 år
Philips 27M2N3501PA/00 är en 27-tums bildskärm med Quad HD-upplösning (2560 x 1440 pixlar), utformad för applikationer som kräver jämna och responsiva bilder. Dess IPS-panel säkerställer breda betraktningsvinklar och korrekt färgåtergivning, vilket är en fördel för både spel och innehållsskapande. Med en uppdateringsfrekvens på 144 Hz och en svarstid på 1 ms (GTG) minimeras rörelseoskärpa och eftersläpningar i snabba sekvenser. Stöd för AMD FreeSync bidrar ytterligare till en jämn bildupplevelse genom att synkronisera bildfrekvensen med kompatibla grafikkort.
Skärmen har stöd för HDR10, vilket ger förbättrad kontrast och ett bredare färgomfång för kompatibelt media. Den täcker 125 % av sRGB-färgrymden, vilket ger en fyllig och precis färgrepresentation. Anslutningsmöjligheterna består av två HDMI 2.0-portar, en DisplayPort 1.4-port samt ett hörlursuttag. För ökad användarkomfort är skärmen utrustad med flimmerfri teknik och ett läge för reducerat blått ljus. Stativet erbjuder omfattande ergonomiska justeringar med höjd, lutning, vridning och pivot, och skärmen är även kompatibel med VESA-fästen (100 x 100 mm) för flexibel montering.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums IPS-panel med 2560 x 1440 QHD-upplösning
  • 144 Hz uppdateringsfrekvens och 1 ms svarstid (GTG)
  • HDR10-stöd för utökat kontrast- och färgomfång
  • 125 % täckning av sRGB-färgrymden
  • AMD FreeSync-teknik för jämn bildåtergivning
  • Anslutningar med 2 x HDMI 2.0 och 1 x DisplayPort 1.4
  • Ergonomiskt stativ med justering för höjd, lutning, vridning och pivot
  • Inbyggd flimmerfri teknik och läge för lågt blått ljus
  • VESA-kompatibel för vägg- eller armmontering (100 x 100 mm)
  • Integrerade stereohögtalare på 2 x 2 W