ASUS ROG Strix XG27UCDMG 27" 4K UHD, OLED gamingskärm med USB-C hub
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Skärm | |
| Bildpunktavstånd | 0,15525 x 0,15525 mm |
| Kontrastförhållande (medel) | 1500000:1 |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Bildstorlek horisontalt | 59 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,3 cm |
| Skärm diagonal | 67,3 cm (26.5") |
| Svarstid (medel) | 0,03 ms |
| Färgdjup | 10 bit |
| Upplösning | 4K 3840 x 2160 pixels |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 30 - 590 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 240 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 68 cm |
| Pekskärm |  |
| LED-bakgrundsbelysning |  |
| Typ av bakgrundsbelysning | OLED |
| Max uppdateringsfrekvens | 240 hz |
| Skärmtyp | QD-OLED |
| Anti-glare skärm |  |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Paneltyp | OLED |
| Skärmytskikt | Mätt |
| Skärmform | Platt |
| Antal färger | 1,073 miljarder färger |
| sRGB-täckning (typisk) | 145% |
| Ljusstyrka (max) | 1000 cd/m² |
| Ljusstyrka (normal) | 450 cd/m² |
| DCI-P3-täckning | 99% |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Färgområdesstandard | DCI-P3, sRGB |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Anslutningar | |
| Externa anslutningar | DisplayPort 1.4 DSCx 1, HDMI (v2.1)x 2, USB-Cx 1 (DP Alt Mode), Earphone jack : Yes, USB Hub : 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB-C Power Delivery : 90W |
| Ljudanslutning | 3,5 mm |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 0,1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| HDMI |  |
| HDCP |  |
| Antal Displayportar | 1 |
| Inbyggd KVM-switch |  |
| HDCP-version | 2.2 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Hörlursutgång |  |
| Inbyggd USB-hubb |  |
| USB-hubbversion | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Antal portar uppströms | 1 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 3 |
| Antal USB typ C-portar nedströms | 1 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort |  |
| USB-strömleverans |  |
| USB-strömförsörjning upp till | 90 W |
| Vikt & dimension | |
| Bredd (med stativ) | 613 mm |
| Höjd (med stativ) | 509,4 mm |
| Djup (med stativ) | 168,7 mm |
| Vikt (utan stativ) | 5 kg |
| Höjd (utan stativ) | 369,2 mm |
| Bredd (utan stativ) | 610,3 mm |
| Djup (utan stativ) | 66,5 mm |
| Vikt (med stativ) | 7,44 kg |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (vanlig) | 80 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 0,5 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Strömförbrukning (max) | 80 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 25 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 34 kWh |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 10,3 kg |
| Låddjup | 163 mm |
| Höjd | 500 mm |
| Förpackningens bredd | 860 mm |
| Förpackningstyp | Låda |
| Ergonomi | |
| Produktvikt (oz) |  |
| Monteringsbar på väggen |  |
| Höjdjustering |  |
| Hållare | -45 - 45° |
| Lutningsvinkel | -5 - 20° |
| Svängarm |  |
| Bild-i-bild |  |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Svängbara |  |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Lutningsjustering |  |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| VESA-fäste |  |
| Justerbar höjd (max) | 12 cm |
| Förpackningens innehåll | |
| Stå ingår |  |
| Övriga egenskaper | |
| Bildstorlek (H x B) | 589,97 x 332,93 mm |
| Varumärkesspecifika teknologier | ASUS OLED Care |
| Minskad rörelseoskärpa |  |
| Design | |
| Produktens färg | Svart |
| Positionering på marknaden | Spela |
| Löstagbart stativ |  |
| Fötter färg | Svart |
| Prestanda | |
| NVIDIA G-SYNC |  |
| AMD FreeSync |  |
| Flimmerfriteknik |  |
| Låg blåljus-teknik |  |
| Stöd för VESA Adaptive Sync |  |
| Typ av NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Multimedia | |
| Uteffekt (RMS) | 0 W |
| Inbyggda högtalare |  |
| Inbyggd kamera |  |
| Antal talare | 0 |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| EAN | 4711387815243 |
| Garanti | 3 år |
ASUS ROG Strix XG27UCDMG är en 27-tums spelskärm som använder en OLED-panel för att leverera hög kontrast och färgåtergivning. Med en upplösning på 3840 x 2160 pixlar och en uppdateringsfrekvens på 240 Hz är den utformad för att ge en detaljerad och flytande bild. OLED-tekniken möjliggör djup svärta och en pixelresponstid på 0,03 ms, vilket minimerar rörelseoskärpa i spel med högt tempo. Panelens 10-bitars färgdjup och 99 % täckning av DCI-P3-färgrymden säkerställer en korrekt återgivning för både spel och innehållsskapande.
Anslutningsmöjligheterna inkluderar två HDMI 2.1-portar, en DisplayPort 1.4 och en USB-C-port som hanterar bildsignal och dataöverföring till den inbyggda USB 3.2-hubben. Skärmen stödjer både AMD FreeSync Premium Pro och är G-SYNC-kompatibel för att motverka screen tearing under spel. Stativet erbjuder fullständiga ergonomiska justeringar, med möjlighet att anpassa höjd, lutning, vridning och pivotering. För alternativ montering finns stöd för VESA-fästen av standarden 100 x 100 mm.
Nyckelfunktioner:- 27-tums skärm med 3840 x 2160 4K UHD-upplösning
- Platt OLED-panel med antireflexbehandling
- Maximal uppdateringsfrekvens på 240 Hz