AOC C27G4ZXE 27" Full HD, Fast VA curved gamingskärm
Tillverkare: AOC
ID: C27G4ZXE
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
40+st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,3114 x 0,3114 mm
Kontrastförhållande (medel)4000:1
Horisontellt sökområde30 - 320 kHz
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Vertikalt sökområde48 - 280 hz
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning1920 x 1080 pixlar
Diagonal skärmstorlek68,6 cm
Pekskärmcross
Kontrastförhållande (dynamisk)80000000:1
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens280 hz
SkärmtypLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typFull HD
Pixeltäthet81,59 ppi
PaneltypFast VA
SkärmformKonkav skärm
Antal färger16,7 miljoner färger
sRGB-täckning (typisk)124,2%
checkmark
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning92,4%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
Bildskärmens krökning1500R
FärgområdesstandardDCI-P3, sRGB
Responstid (MPRT)0,3 ms
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcross
Antal Displayportar1
HDCP-version1.4/2.2
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcross
Antal USB typ A-portar nedströms4
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)611,5 mm
Höjd (med stativ)457 mm
Djup (med stativ)177 mm
Vikt (utan stativ)4,05 kg
Höjd (utan stativ)367,6 mm
Bredd (utan stativ)611,5 mm
Djup (utan stativ)78,7 mm
Vikt (med stativ)4,97 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)30 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar21 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar31 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning8,26 kg
Låddjup161 mm
Höjd440 mm
Förpackningens bredd730 mm
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Höjdjusteringcross
Lutningsvinkel-3 - 21°
Svängarmcross
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracross
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, HDMI, DisplayPort
Stå ingårcheckmark
HDMI-kabelns längd1,8 m
DisplayPort-kabelns längd1,8 m
Övriga egenskaper
CertifieringWEEE, REACH compliant, RoHs compliant, CB, TUV-Bauart-Mark, ISO 9241-307,EAC, FCC
Varumärkesspecifika teknologierCrosshair
Ramens tjocklekstypUtan ram
Låg ingångsfördröjningcheckmark
FPS-räknarecheckmark
Skuggkontrollcheckmark
Dial point (sikte)checkmark
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Garantiperiod3 År
Certifikat för överensstämmelseCE
Design
Produktens färgSvart, Grå
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Främre infattningSvart
Ramlös designcheckmark
Prestanda
Spellägecheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
AMD FreeSync-uppdateringsfrekvens, intervall48 - 280 hz
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN4038986182027
Garanti3 år
AOC C27G4ZXE är en 27-tums kurvad gamingskärm konstruerad för snabb och responsiv prestanda i tävlingsinriktade spel. Den använder en Fast VA-panel med Full HD-upplösning på 1920x1080 pixlar, en uppdateringsfrekvens på 280 Hz och en svarstid på 1 ms (GtG). Stöd för HDR10 ger ett utökat kontrastomfång, och Adaptive Sync-teknik (FreeSync Premium) synkroniserar skärmen med grafikkortet för att motverka screen tearing. Den uttalade 1500R-kurvaturen skapar en omslutande visuell upplevelse och bidrar till ökad inlevelse.
Skärmen erbjuder flexibla anslutningsmöjligheter med två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4. Den har breda betraktningsvinklar på 178 grader och en antireflexbehandlad yta för att minska störande ljus. För användarkomfort finns flimmerfri bakbelysning och ett läge som reducerar blått ljus, samt ett 3,5 mm-uttag för headset. Inställningar och anpassade spelprofiler kan justeras direkt via AOC:s programvara G-Menu, vilket ger snabb åtkomst till skärmens funktioner utan att använda de fysiska knapparna.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums Full HD-skärm (1920x1080) med 1500R-kurvatur
  • Fast VA-panel med 280 Hz uppdateringsfrekvens
  • Svarstid på 1 ms (GtG) och 4000:1 i kontrastförhållande
  • Stöd för HDR10 och AMD FreeSync Premium
  • Ljusstyrka på 300 cd/m² och breda betraktningsvinklar
  • Ansluts via 2 x HDMI 2.0 eller 1 x DisplayPort 1.4
  • Har ett 3,5 mm hörlursuttag
  • Utrustad med VESA-fäste (100x100 mm) och justerbar lutning