Philips Evnia 49M2C8900L/00 49" Dual Quad HD, QD-OLED curved gamingskärm med USB-C hub
Tillverkare: PHILIPS
ID: 49M2C8900L/00
Beräknad leverans: 16.05 - 18.05
2st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 2-4 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 2-4 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,233 x 0,233 mm
Kontrastförhållande (medel)1000000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande32:9
Vertikalt sökområde48 - 144 hz
Bildstorlek horisontalt119,7 cm
Bildstorlek vertikalt33,9 cm
Skärm diagonal124,2 cm (48.9")
Svarstid (medel)0,03 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning5120 x 1440 pixlar
Diagonal skärmstorlek124,3 cm
Pekskärmcross
sRGBcheckmark
Max uppdateringsfrekvens144 hz
SkärmtypQD-OLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande32:9
HD-typDual QHD
Pixeltäthet108,77 ppi
Färgomfång99%
PaneltypOLED
SkärmformKonkav skärm
DDC/CIcheckmark
Antal färger1,07 miljarder färger
Benämning av dynamiskt kontrastförhållandeMega Infinity DCR
checkmark
sRGB-täckning (typisk)153,1%
Adobe RGB-täckning125,2%
NTSC-täckning (typisk)127,4%
Ljusstyrka (max)1000 cd/m²
Ljusstyrka (normal)250 cd/m²
DCI-P3-täckning99%
HDR-teknik (High Dynamic Range)DisplayHDR 400 True Black
Bildskärmens krökning1800R
FärgområdesstandardDCI-P3
Anslutningar
LjudanslutningJa
LjudutgångJa
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2,1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
Inbyggd KVM-switchcheckmark
HDCP-version1.4/2.2/2.3
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms4
Antal USB typ C-portar nedströms1
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPortcheckmark
USB-strömleveranscheckmark
USB-strömförsörjning upp till90 W
Antal USB typ B-portar uppströms1
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)1195 mm
Höjd (med stativ)544 mm
Djup (med stativ)359 mm
Vikt (utan stativ)10,8 kg
Höjd (utan stativ)369 mm
Bredd (utan stativ)1195 mm
Djup (utan stativ)181 mm
Vikt (med stativ)14 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)156,5 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Energieffektivitetsklass (SDR)G
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar65 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar85 kWh
Miljökrav
Altitud vid drift0 - 3658 m
Intervall för relativ operativ luftfuktighet20 - 80%
Temperaturintervall (förvaring)-20 - 60 ° C
Temperatur vid drift0 - 40 ° C
Höjd över havet i avstängt läge3658 - 12192 m
Förpackning
Vikt inkl. förpackning19,4 kg
Låddjup475 mm
Höjd300 mm
Förpackningens bredd1290 mm
Ergonomi
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Produktvikt (oz)checkmark
LED-indikatorerDriftindikator, Stand-by
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-20 - 20°
Lutningsvinkel-5 - 15°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Bild-i-bildcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Antal OSD språk21
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)12 cm
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC, DisplayPort, HDMI, USB, USB typ C till USB typ C
Bruksanvisningcheckmark
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
Medeltid mellan fel (MTBF)30000 h
Kompatibla operativsystemMac OS X
Windows 11/10/8.1/8
Bashögtalarecheckmark
BildförbättringSmartImage game
Fri från tungmetallerHg (kvicksilver)
Delta E2
LowBlue-lägecheckmark
Med textur
Picture-by-Picture (PbP)checkmark
Låg ingångsfördröjningcheckmark
Certifikat för överensstämmelseRoHS
Design
Produktens färgVit
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Prestanda
Snabb laddningcheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
Typ av sidobelysning3-sidig
AMD FreeSynccheckmark
SnabbladdningsteknikPower Delivery 3.0
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Komponent-video-syncSeparat synk
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Multimedia
Inbyggd ljuddekoderDTS
Uteffekt (RMS)30 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare4
Hållbarhet
Återvinningsbart förpackningsmaterial100%
Uppfyller hållbarhetskravcheckmark
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN8712581803926
Garanti3 år
Philips Evnia 49M2C8900L/00 är en 49-tums gamingskärm som använder en QD-OLED-panel för att leverera en bild med hög kontrast. Den har en Dual Quad HD-upplösning på 5120 x 1440 pixlar i ett ultrabrett 32:9-format, vilket ger ett stort synfält. Prestandan är anpassad för gaming med en uppdateringsfrekvens på 144 Hz och en responstid på 0.03 ms, vilket säkerställer följsamma och skarpa rörelser. Panelens kontrastförhållande på 1 000 000:1 och den maximala ljusstyrkan på 1000 cd/m² framhäver detaljer i både mörka och ljusa scener.
Anslutningarna består av två HDMI 2.0-portar, en DisplayPort 1.4 och en USB-C-port. En inbyggd USB 3.2 Gen 1-hubb och en integrerad KVM-switch gör det enkelt att växla mellan två anslutna datorer. För ljud finns fyra inbyggda högtalare samt ett hörlursuttag. Stativet är ergonomiskt med justeringar för höjd upp till 120 mm, lutning och vridning. För alternativa monteringslösningar finns stöd för VESA-fästen på 100 x 100 mm.
Nyckelfunktioner:
  • 49-tums välvd QD-OLED-panel med 32:9-bildförhållande
  • Dual Quad HD-upplösning (5120 x 1440 pixlar)
  • 144 Hz uppdateringsfrekvens för jämn bildåtergivning